21 Kasım 2011 Pazartesi

ZAHİR

Of nasıl anlatsam acaba bu kitabı. yaklaşık iki haftadır elimde. Bir sorun var ama kitaptamı bendemi bilmiyorum. ama bu kitabı okurken kendime sürekli bu kitabı aslı hediye etti okumalısın diye telkin verdiğimi itiraf etmeliyim. Sizlere nasıl tanıtcağımıda bilmiyorum kitabı, enteresan bir durum. öncelikle 320 sayfa paulo coelho'nun kitabı. Bu yazarın kitabını ilk kez okuduğum için belkide ağır geldi bana. Kitabı kısa bir özet geçip okuyup, okumama kısmını size bırakıyorum.

Kitapta başlıca üç ana karakter var, ünlü bir yazar, mikhail ve esther. Yazar kitapta sürekli kendi iç dünyası, dışarıya yapmacık yansıyan yüzü, eşi ile olan sorunları ve ona olan sevgisindeh bahsediyor.

Sorunları olan bir yazar, eşinden boşanmak ister, eşide ona seyahate çıkmasını ve kitap yazmasını ister, birkaç yıl süren seyahet sonrasında bir kitap yazar çokta tutulur ve esthere tekrar döner. Ama şimdi gitme sırası esther'dedir. Çünkü onunda kendini bulmaya ihtiyacı vardır. Kitap aslında karakterlerin kendilerini bulma maceralarını anlatıyor.. esther kitap genelinde anlatılan karakterlerin hepsi ile bir şekilde bağlantılıdır, herkes estherde bir parça kendisini bulmuştur. estherin yokluğunda, kocası ve mikhail arasında da bir bağ oluşmaya başlar, ve bir süre sonra ikisi estehere bulmak için yola düşerler. fransadan kazakistana uzanan bir yolculuk. 

nasıl anlatacağım bilemedim kitabı. nerden başlasam biryeri eksik kalıyor.  çok kötü bir kitap tanıtımı olduğunun farkındayım. 10 üzerinden 7 veriyorum diyeyim.

7 yorum:

 1. Merhabalar,

  Yabancı yazarların kitaplarının çok iyi tercüme dilmesi gerektiği muhakkktır.

  Yazarı ve kitabı çok güzel olan bir eseri tercüme kalitesizliğinden dolayı bir şey anlayamadığım için okuyamadığımı itiraf etmeliyim. Zaten okumayı da pek sevdiğim söylenemez açıkcası.

  Acaba bu kitapta sizi yoran da tercüme kalitesizliği midir ki?

  Kitap tanıtım paylaşımlarınızı çok seviyorum. Fırsat buldukça diğer blog sayfanızdan da takip etmeye çalışıyorum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 2. Belki tarzı size hitap etmiyordur.
  Düşsel yolculuklar , benlik arayışları yorucu oluyor...
  Ben bir çırpı da okumuştum bunu ama başka bir kitabı ise seni ki sürünceme de bırakmıştım.Kişiye göre değişir , diyebiliyorum.Gitmiyorsa zorlamamak lazım galiba :)
  Tanıtım yine de iyi olmuş.Kısa ve öz ..

  YanıtlaSil
 3. recepbey teşekkürler

  düşlerimden inciler evet kesinlikle dediğiniz gibi benlik arayışları yoruyor beni okurken, buda kitap tanıtımıma yansıdı

  YanıtlaSil
 4. Yektam bırak okuma, zaman geçsin tekrar bakarsın bir, olmuyosa yıllar sonra bakarsın..Bazı kitaplar benide çekmez sürünür elimde :)yanlış seçim yapmışım diyorum :)

  YanıtlaSil
 5. aslı okudum bitti :P sonu türk filmi gibiydi :))

  YanıtlaSil
 6. bende pek sevememiştim :)

  YanıtlaSil
 7. İtiraf ediyorum; ben başladım ve bitirmedim.

  Kendimde buldum hatayı ama nice arkadaşlar ile konuşunca, bizimle aynı kanaate olduklarını gördüm.

  Sevgiler...

  YanıtlaSil