29 Kasım 2011 Salı

KİTAB-I AŞK
İş yerine fotoğraf makinamı getirmediğim için, telefonla çekilen resimlerde hoşuma gitmediği için kitap kapağı  resimleri mecburen netten alıyorum.  Üst üste iskender pala kitapları okumak benim için büyük keyif, gerçi od üzerine bu kitap nasıl gitti derseniz, od'un hala izlerini taşıyorum. 
kitabı aşk 136 sayfa ince bir kitap, içeriği ise günümüz aşklarının sabun köpüğü gibi oluşundan dert yanarcasına eski aşkları, divan edebiyatından örnekler vererek anlatıyor, mecazi aşktan hakiki aşka geçişi, içeriği divan edebiyatı olduğu için kitabında biraz dili ağır.  Ben kendi adıma iskender pala ne yazsa okurum mantığında olduğum için ve divan edebiyatına meraklı olduğum içni hoşuma gitti ama başkası adına okusunazda olur okumasanızda birşey kaybetmeyeceğiniz bir kitap. Kitabın sonunda anlatılan bir hikaye var iskender pala daha önce aşkname adlı kitabında da bu hikayeye yazmıştı, 
ebubekir kani'nin bir papazın kızına aşık olur, papaz kızını vermez, hristiyan ol vereyim der, ebubekirde dininden dönmez. Kırk yıllık kani olurmu yani.. diyerek bizlerede böyle bir deyim bırakır. aşık olduğu kız ile arasında da epeyce yaş farkı vardır lakin aşıklar için bu bir önem teşkil etmez.  bunun üzerine papaz kızını kasabadan uzaklaştırır, ebubekirde düşmüştür yollara, gel zaman git zaman ebubekirin tekrar yolu kasabaya düşer, 
kasaba halkı iskelede yeni gelen gemiden inenleri beklemektedir.  Despina anne bütün yolcular inip, gemi ışıklarını kapatana kadar bekler orda. gemiden en son yolcu olarak bir yaşlı iner, despina inen kişiyi hemen tanır ve koşar yanına ne fayda ebubekir ayakta zor durmaktadır. etrafındaki insanların yardımıyla ebubekiri camiye taşır, rahibe olduğunu öne sürerek bütün gece ebubekirin başında bekler. sabah ebubekir uyandığı zaman kendini despinanın kucağında bulur, ama despinanın nefes alışı farklıdır artık. bütün gece dondurucu bir soğuk olmuştur, despina yakabileceği herşeyi yaktıktan sonra kendini ebubekirin üzerine kapatmıştır, üşümesini önlemek için ve olanca rüzgarı o yemiştir. sonu malumunuz despina vefat eder, bir süre sonrada ebubekir kani vefat eder.

5 yorum:

 1. ÇOK MERAK ETTİĞİM Bİ KİTAPTI CANIM..SANIRIM ALSAM İYİ OALCAK :)

  YanıtlaSil
 2. Listeme aldım canım, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. Ben kitap okumayı boşladım bu aralar ama senin kitap okuma hızın beni çok mutlu ediyor. Listemdeki kitaplar çogaldı sayende :)

  YanıtlaSil
 4. bu kitabı bende çok beğenmiştim..
  güzel bir üslupla anlatılmıştı aşk

  YanıtlaSil
 5. arkadaşlar kitabı okumasanızda olur diye yazmışım hepiniz illaki okuyacağız diyorsunuz :)) peki alın okuyun bnden söylemesi :))))))))

  YanıtlaSil