16 Kasım 2011 Çarşamba

JAPON NE YAPMIŞ ??

Blog aleminde epey popülaritesi olan bir kitap, japon yapmış ve japon ne yapmış. japon ne yapmış aslında serinin 2. kitabıymış, ben yanlışlığa kurban giderek 2. kitaptan başladım okumaya nede olsa solağım ya herşeyim ters zaten. Gerçi Onur bey fark etmez ikiside farklı şeyler anlatıyor devam niteliğinde değil kitaplar diyerek içime su serpti. 

Öncelikle bu kitabı okurken net yanı başınızda hali hazırda bulunsun, esprili ve eğlenceli bir anlatımı olan onur ataoğlu'nun anlattığı bilgileri netten de görsellere bakarak ağzınızı 1 yerine 2 karış açabiliyorsunuz.. Sonunda evet evet japon işte ciddi şekilde yapmış diyorsunuz. 
japon ne yapmış kitabında öncelikle japonyada ganji (yabancı) olmanın ne anlama geldiğini, bizdeki gibi her gördüğü yabancıya sıkı sıkı sarılıp can ciğer kuzu sarması olmadıklarını, mümkün olduğunca kibar şekilde uzak ve uzaylı olarak baktıklarını öğreniyoruz.  
Daha sonra japonların hayret ve şaşırma ünlemlerini bu bölüm sonunda yolunuz olduki japonyaya düştü kesinlikle hai domo kelimesini öğrenmeden gitmememiz gerektiğinide kavrıyorsunuz.
Tabi japon mutfağına da bir dalış yapıp suşi, vs yiyecekleri tanıtıyor bize yazar,  bu bölümde midem ağzıma kaç kez gidip geldi bilmiyorum. rahat olun onlar sanıldığı gibi ne bulursa yiyen insanlar değilmiş, sadece denizden babam bile çıksa yerim diyen kişilermiş.
Japon teknolojisi sırayı alıyor, trenleri başta olmak üzere bu bölümde anlatmak istediğim bir geliştirilmiş bir klozet olayları var ama çok uzun süreceği için kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyorum.
japon bahçeleri, japon trenleri, japon yemekleri,japon insanları herşeyden biraz biraz bilgi veriyor bize. 
Ve tabi ki hachiko olmadan olmaz, kitabın başında ve sonunda hachikodan bahsediliyor ki yazarın oturduğu ev hachikonun yaşadığı eve çok yakınmış. Birde bakmışsınız kitap bitmiş ve sonunda harbi japon yapmış deyip kalıyorsunuz.

dipnot: onur ataoğlunun"da bir bloğu var, onur'un seyir defteri adında. bağlantıya tıklayarak bloğuna ulaşabilirsiniz.

12 yorum:

 1. :))
  japonyada yaşıyan,bir japonla evli bir bloggeri takip ediyorum..,Tuvalet meselesini biliyorum,o birde tuvaletin kapı resimlerini de koymuş,görünce yok artık diyeceğinizden eminim:)

  YanıtlaSil
 2. Bloğunu yeni keşfettim.Biraz geç kalmış hissettim kendimi.Kitaplarının hepsinden okumak istiyorum desem gelir gelmez çokmu arsızlık yapmış olurum. :)

  YanıtlaSil
 3. :) demek japon ne yapmış kitabın ismi geçen de biri okumuştu bu kitabı:) farklı bir kitap

  Japonların bu uzak davranışlarına ben de şahit oldum şahsen:)

  YanıtlaSil
 4. ay bende alayım bu kitaptan çok merak ettim bak ilk işim

  YanıtlaSil
 5. Ben de hep kitapların, filmlerin son serisinden başlarım okumaya, izlemeye :)

  YanıtlaSil
 6. beyaz lale o bloğu bende takip ediyorum ama dediğin resmi görmedim tekrar bakayım, bana çok enterasan geldi bu olay.

  şehirlerarası hoşgeldiniz yok arsızlık ne demek keyfinize bakın :)

  nabrut al canım uzak doğu kültüründen uzak kalmayalım,.

  ahu işte bazen bende yapıyorum bunu :)

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar,

  Japonya'ya ve Japon insanlarına oldum olası hep saygı duyarım. Medeni, hoşgörülü, çalışkan ve saygın bir toplum. Hayran olmamak elde değil. Çok çalışkan insanlar. Az yiyip, az uyuyorlar. Onlara bakınca ben kendimi çalışkan Türk sınıfına koyamıyorum.

  Benim de bir yeğenim var. O da Kore'de kalmıştı ve bir Kore kızı ile evlenmişti. Kore'liler de hemen hemen aynı Japonlar gibi. Şu anda İstanbul'da yeni açılan bir özel üniversitede öğretim görevlisi.

  Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 8. bi merak sardı şimdi beni ben bu minik insanların en çok yemeklerini merak ederim her nekadar iğrenç gelsede bana saygı duyarım:)ilk sıraya aldım okuyacağım severim farklı kültürleri tanıyıp keşfetmeyi zaten tam benlikmiş canım;)

  YanıtlaSil
 9. Japonları gerçekten severim ben. Bizim kültürümüze çok yakınlar.

  Okumadım malesef hala listede alınacaklar..

  YanıtlaSil
 10. Hello, Dürr-i Yekta.

   Lovely and sweet your works !!
   with awe inspiring...

  Thank you World-wide LOVE and, encouragement.

  The traditional celebration, with kimono infants.

  Japanese colored leaves, in heartwarming space.

  The prayer for all peace.

  Have a good weekend.
  Greetings.
  From Japan, ruma ❀

  YanıtlaSil
 11. ruma thanks :)have a good weekend.
  greeting.

  YanıtlaSil