31 Ekim 2011 Pazartesi

SURE-İ YUSUF'UN YORUMU


yusuf suresini bir çok kez okudum hem mealini hem tefsirini, hz yusufun kıssası hakkında yazılmış bazı kitaplarıda okudum ama benim için bir eksiklik vardı okuduğum kitaplarda, haluk nurbaki'nin bu kitabı ile bu eksiklikte kendi açımdan doldurduğumu düşünüyorum. Hz yusuf'un kıssasında herkesin konuştuğu hep züleyha ile hz yusuf'un aşkıdır.  Ama bu kitap yusuf suresine ve kıssasına çok başka bir açıdan bakış sunuyor. Kitap 100 sayfa oldukça ince bir kitap, haluk nurbaki hocanın kitapları geneli incedir ama içindeki bilgiler oldukça büyüktür.  
Kitabın sonunda şöyle bir yazı var; Sure-i yusuf'u ve yorumunu okuyan siz kıymetli okuyucularıma bu sureden özellikle neler öğrenmemiz gerektiğni bir defa daha özetlemek istiyorum:

1) sure-i yusuf bir hikaye değil, aksine insan yapasının bütün hususiyetlerini ahsenül-kasas: yani kıssaların en güzeli  biçimi içinde açıklayan bir ilahi rapordur. insanın gönül, nefs ve ruh gibi bilim açısından bilinmesi imkansız yanlarını zarif bir hayat hikayesi içinde dile getirmiş, gerçekleri perde perde gözümüzün önüne sermiştir.

2) bizzat zahiri manası itibariyle dahi kader, tevekkül, gayret ve teslimiyet konusunda fevkalade önemli incelikleri; tartışmaya imkan vermeyecek biçimde açıklamıştır. Özellikle yakub ve yusuf'un hem zellelereni, hem de sabır ve tevekküllerini, hatırımızdan çıkmayacak biçimde zihinlerimize yerleştirmiştir.

3) insanları mahveden gurur ve kendinde kudret ve vehmetme gibi hatalarımızı yine yakup ve yusuf ağzından peka çık şekilde dile getirmiştir. cenab-ı hakk'ın irade ve emriyle en yüce noktaya gelmiş bir peygamberin bile bazı şeyleri bilmesi yanında: kulluk hayatı içinde pek çok şeyleri bilemeyeceği ayet kesinliği içinde bildirilmiştir.

Aslında 5 madde yazıyor kitabın sonunda ben sadece ilk üç maddeyi yazdım, merak edenler kitabı alıp okuyacak artık. :)

3 yorum:

 1. güzel kitapmış hakkaten.sağol paylaşımın için

  YanıtlaSil
 2. Yusuf kıssasını biliyorum okudum. Ama daha açıklayıcı olması bakımından bu kitabıda okumak lazım..

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar,

  Ben de Hz. Yusuf (a.s.)ile ilgili her türlü döküman, bilgi, kitap, film, belgesel,dergi, şiir, makale kaçırmadan okurum. Baktım Siz de Hz. Yusuf ile ilgili yayınlanmış bir kitaptan yola çıkarak, Hz. Yusuf'u anlatmışınız. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

  Ben de kendimi alamadım ve Osman Hulusi Darendevi'nin dört beyitli bir şiirini burada paylaşmak istedim.

  İnsan utanır, alem-i insana bakınca,
  İnsan diyemez kendine, insana bakınca,

  Sen, her ne kadar hak yüzünü setre çalışsan,
  Hak zahir olur arife, her yana bakınca.

  Başdan başa teşhir ediversen de cihanı,
  Ellere kalır mülk-i, Süleyman’a bakınca,

  Öz kardeşi olsa, erhab-ı garez eylemez, insaf,
  İnsan ise hayret de kalır, Yusuf-ı Kenan’a bakınca.

  Es-Seyyid Osman Hulusi Darendevi


  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil