14 Ekim 2011 Cuma

OKU AMA NEYİ !!

Bir iki hafta önce sanırım başlamıştım bu kitabı okumaya, görüldüğü gibi sürükleyici olmadığı için elimde biraz süründü kitap. büyük umutlarla başlamıştım okumaya, ama içindekiler bildiğim bilgileri tekrarlamaya yetti, yeni bilgiler öğrendiğimde oldu tabi onlarıda yabana atmamak lazım ama genel itibariyle benim için okumasamda birşey kaybetmeyeceğim bir kitapmış. Kitabı yazar zaten bölümlerine ayırmış  ilk bölümde hayatın bir anlamı olmalı diyerek yola çıkıp, oku ama neyi sorusuna cevap arıyor, bu sorunun cevabını tanıştığı ilim ehli bir insanla hoş sohbetler yaparak öğreniyor, 2, bölüm'de kitap başka bir yere gidiyor yazar dedesiyle ve büyükannesi ile olan ilişkisini,eşiyle tanışmasını vs konuları anlatıyor. 3, bölümde yazar arkadaş toplantısında bulunan ve  inanmayan bir profesör ve eşinin inanmamak için sordukları sorulara islam ve tasavvuf üzerinden cevaplar veriyor. 4, bölümde yüksek mevkide ( banka müdürü, fizik profesörü, doçent üni.öğretim üyesi, holding genel koordi.doktor ana bilim dalı prof.)bulunan arkadaşları ile toplanıp big bang konusunu işliyorlar. Big Bang olayını birçoğumuz biliyoruz ama benim için eksik bilgilerimi gidermek açısından iyi oldu 5. bölümde yine ilim ehli hocası ile yaptığı sohbetleri anlatıyor.   
6, bölümde yine yüksek mevkideki arkadaşlarına tasavvuf ve islamı anlatıyor.  
kitabın en çok sevdiğim bölümü ilim ehli hocası ile yaptığı sohbetler, daha doğrusu o kişinin yazara anlattıkları. Ve birde bu sohbetler sırasında geçen bir şiir varki, ahmet hamdi tanpınarın bu şiiri kırk yıl okusam bu şekilde yorumlanacağı aklıma gelmezdi diyecek insanlar arasındayım. ağzım bir karış açık şekilde okudum yorumunu, onu bir gün ayrı bir postta yazmak istiyorum.
birçok bilgiyi bir arada bulabileceğiniz bir kitap tasavvuf ve fiziğe merakı olanlar sağda solda gezinmeden alsın bu kitabı okusun ikisi bir arada var.

Şiirin ilk dörtlüğünü yazmadan edemeyeceğim ; 

"Ne içindeyim zamanın
ne de büsbütün dışında
yekpare geniş bir anın
parçalanmaz akışında"

Ahmet Hamdi Tanpınar

CUMANIZ MÜBAREK DUALARINIZ KABUL OLSUN.

15 yorum:

 1. hayırlı cumalar canım...
  yeni kitaplarına başlamadın mı yektacımm.:)
  başlığı görünce yeni kitapların arasından okumak için seçim yapamıyorsun sandımm:)))
  sevgilerimlee canım...

  YanıtlaSil
 2. kekik haluk nurbaki hocadan başladım bakalım, seçmi yapmak zor oldu ama canım sağolsanı sanda hayırlı cumalar :)

  YanıtlaSil
 3. Hayırlı sabahlar hayırlı Cumalar canım..
  A.Hamdi Tanpınar'ın ne hoş dizeleri..

  YanıtlaSil
 4. pembeesinti sağol canım sanada

  YanıtlaSil
 5. hayırlı cumalar Yekta'm, öz bir kitap anladığım kadarıyla, sen iyi devam ediyorsun okuma işine, benim için de devam et, hiç normal bişiler okuyamıyorum çünküüü :( sevgiler çok :)

  YanıtlaSil
 6. valla gülin bilemedim :) orta kararda tercih sizin :)

  YanıtlaSil
 7. Tanpınar okunası bir yazardır, dili iraz agırdır ama okunur :)

  Hayırlı cumalar yektam..

  YanıtlaSil
 8. herkesin türk klasiklerini okuması taraftarıyım önce kendi edebiyatımızı bilmemiz gerektiğini düşünüyorum, sağol canım sanada hayırlı cumalar

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar,

  "Oku Ama Neyi" isimli kitap hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Selam ve dualarımla birlikte güzeller Güzel'ine emanet olun.

  YanıtlaSil
 10. Ne güzel yaa kitap okumayida kitap okuyanlarida okuduklarini bu sekilde anlatanlarada bayiliyorum cok tesekkürler. ben roman türü genelde islami roman mesela Ahmet günbay yildiz kitablari okurum ben o tür kitaplari seviyorum.. sende Ahmet günbay yildiz türünde kitaplar okurda hosuna giden olursa yayinla lütfen bilgilendir.... simdiden tesekkürler

  YanıtlaSil
 11. nesliname o yazarn kitaplarını hiç okumadım ama not aldım araştırcam mutlaka, tşkler canım

  yazblogcu teşekkürler selamlar

  YanıtlaSil
 12. blogunla bugün tanistim ve gördügüm kadariyla cok begendim. vakit buldukca eski post larini da okuyacagim. :)

  sevgilerimle eli

  YanıtlaSil
 13. eli hoşgeldin beğenmene sevindim, sevgilerle

  YanıtlaSil