16 Eylül 2011 Cuma

OKU AMA NEYİ ?? SİMURG : OTUZ KUŞUN ÖYKÜSÜ


Kitap bilgisine çok güvendiğim bir arkadaşımın beni yine zorlamasıyla aldığım bir kitap. Kitabı alalı bir aydan fazla oluyor ama elim değmedi bir türlü okumak için, şöyle daha sakin bir anımı bekledim aslında ama öyle bir anım yokmuş ya da her anım sakin bilemiyorum :)
Kitabı okumaya bugün başlıyorum, 500 sayfalık uzunca bir kitap, "oku" ama neyi ?? cümlesi, kuranı kerimdeki ikra kelimesi üzerine yazılmış. 
kitabın başlagıncında simurgun öyküsü anlatılıyor, birçok kişi biliyordur bu öyküyü ama ben yinede yazmak istiyorum, bilmeyenler ve yeniden hatırlamak isteyenler için: 
'Efendim vakti zamanında sadece kuşların yaşadığı bir memleket varmış, kuşlar kendilerine bir padişah seçmek istemişler. sormuş soruşturmuşlar: padişahın kafdağı denilen uzak, çok uzak bir diyarda bulunduğunu öğrenmişler. padişahın adı da SİMURG imiş... kuşlar, hep birden simurg'a gitmeyi, onun önünde diz çökmeyi ve ona kavuşmayı dilemişler. önlerinde çok çeşitli engeller, dik vadiler ve aşılması güç dağlar varmış. fakat bir kez karar vermişler ölmek var dönmek yok diye. kafadığı'nın ardına ulaşmak için topulca yola koyulmuşlar.yolun daha yarısına gelmeden kuşların çoğu ölmüş. simurga ulaşabilmek için, önlerinde daha aşılması zorlu yedi engel varmış. bu yedi aşamayı da atlatmak içni kuşlar çok gayret sarf etmişler. bütün arzuları simurg'un huzuruna ulaşabilmekmiş, çetin bir savaş vererek ve bin bir türlü zorluklarla karşılaşarak bu yedi alanı da geçmişler. kuşlardan pek azı hayatta kalabilmiş. sonunda kafdağı'na ulaşabilmişler. ulaşmışlar ama gel gör ki, milyonlarca kuştan geriye sadece otuz kuş kalmış. onlar da cen çekişmekteymişler. bir de bakmışlar ki kafdağı'ndaki simurg, aslında kendileriymiş! (simurg, farsça otuz demikmiş).

bu hikayeyi yazara bir arkadaşı anlatıyor, ve yazar bu hikayenin bir mesaj içerdiğini anlayıp bu hikayenin geçtiği kitabı okuyor. ve diyor ki; o zaman anladım ki boşuna ömür tüketmiş, nafile işlerle uğraşmış, boş hayallerle vakit geçirmişim. bu masalla yola çıktığım serüvende doğu ve batı edebiyatında isim yapmış nice düşünür, bilimci ve yazarları okudum, arada bir bu arkadaşımla ve daha sonra tanıştığım bilge kişilerle tatlı sohbetlerimiz oldu. sonuçta bu kitap ortaya çıktı.  OKU AMA NEYİ ???

Kitabı bitirdikten sonra sizlere tekrar tanıtacağım ama şu anda bende bu kitaba sizin kadar yabancıyım o yüzden kimseye tavsiye edemem.

12 yorum:

 1. Simurg-anka kuşu

  si ( otuz ) murg ( kuş ) evet bu efsaneyi biliyorum. Mitoloji hep ilgimi çekmiştir. çok ilginçtir..bitirdiginde senin anlatımınıda ögrenmek isterim.

  YanıtlaSil
 2. uzuninceyol bakalım bitsin kitap detaylı bilgi veririm

  aslı kitap simurgu anlatmıyor ama ondan yola çıkarak bir adamın hakikati bulma yolunu anlatıyor

  YanıtlaSil
 3. harika bir kitaptı..
  hele 200 lu sayfalardan sonrası alıp beni götürmüştü..
  hayata evrene farklı gözle bakmayı bırakın, kendime gelememiştim uzun bir dönem..
  hele aynı yazarın "son basamak" adlı kitabını da ardı sıra okuyunca,daha bir düşmüştüm anlatılanların içine..
  muhakkak bu tür konulara merakı olanların okuması lazım gelen bir kitap..

  YanıtlaSil
 4. first diğer kitabıda not alayım bu bitince ona başlarım inşallah, yeni başladım şimdilik güzel gidiyor

  YanıtlaSil
 5. Dürr-i Yekta bence taşkın tuna nın ikinci kitabı olarak son basamağı değil "Ol Dedi Oldu / Big- Bang'in Nefes Kesen Öyküsü 1 "
  kitabını okumalısın (:

  YanıtlaSil
 6. first ol dedi oldu bu oku ama neyi adlı kitabın devamı niteliğindemi ??

  YanıtlaSil
 7. devamı niteliğinde demek ne denli doğru bilemiyorum ama "oku ama neyi" kitabındaki big-bang konusunun daha ayrıntılı olarak ele alıdığı bir kitap..
  hele bing-bang, kuantum, evren, zaman gibi kavramlara karşı bir ilgin var sa muhakkak okumalısın(:

  YanıtlaSil
 8. first kuantumla ilgileniyorum biraz, senin tavsiyenden sonra araştırdım biraz tuna taşkını kitapları ilgimi çekti bu bitince inş diğerlerinide alırım

  YanıtlaSil
 9. merak ettim ben de şimdi denk gelince bir gün alacağım galiba :)

  YanıtlaSil
 10. cidden merak ettim kitabı, sabırsızlıkla bekliyorum bitirmeni:)

  YanıtlaSil
 11. 450 sayfa fln var daha bitirmeme biraz bekletcem sizi :D

  YanıtlaSil