8 Ağustos 2011 Pazartesi

Yazılmamış sırların ilki, yazılacak sırların sonu.

O kendini arayanla beraber elini tutmuş gider. Beriki de ben bulacağım  diye uğraşır. Ateş, sûretde perde olmak için göz bağıdır. Hakikatde gaybın kesesinden çıkan rahmetdir. Ateş su gibi lâtifdir. Yakmaz. Asıl ateş lâtif görünür fakat habersiz yakandır. Dünya su gibi lâtif görünür. Nefis de böyledir. Bildiğin ateşi su söndürür fakat demir ve çakmak taşındaki ateşi, su içinde bile olsa söndüremezsin.
 Taşı kırmak kolaydır. Fakat nefsi kırmayı kolay görmek en büyük cehildir. Gaflet etme. Bunları göz üzerine yaz. Allah'ın verdiği rızka kanaat etmeyen kimse Allah'ı bilmemiş ona itaat etmemiş olur. Az yemekle insan yavaş yavaş melekler kadar iyi huylu olur. Evvelâ ahlâklı ol. Sonra melek huylu olmayı düşün... Karnınla uğraşma... Onu ancak toprak doyurur.
Çekirge baştan ayağa kadar karın olduğu için, küçük karınlı bir karınca onu bacağından çeker götürür. Kervan halkının yolda saray yaptırmaya kalkışması, akla sığar bir şey değildir.
 Toprağa kirli gitmek ayıptır. Cenabı Hak'kın lütfettiği sıhhat kulun şükrünü çoğaltmalıdır. Temiz bir hava ile ciğerlerini dolduran insanda husule gelen serin haz, şükür ile karşılaşırsa, ızdırap zamanında sabır hazinelerini insana açar. "Essabrı kenzi min künûzul cenne es sabrı kenzi min künûzul hayr." Sabır ve Şükür Allah rızasının istihsalinde en büyük şarttır. Belki de yegâne amil ve çaredir, Gayb aleminden her an yenilikler gelir. Sen gaflet içindesin. Vücut cihanından dışarı çık... Başkalarının el ve kalemle yazdıklarını, el sürmeden kalemsiz yazanlardan birini bul...
 Ahu ile köpeği tefrik edemiyorsan, kemiğin bulunduğu tarafa o hayvan giderse o, ahu değildir. Karnına dikkat et. insanlık garip bir hamurdur. Aziz yaparsan aziz olur. Alçaltırsan alçalır... Meleklere: Benim yerime. Adem'e secde edin diye emir çıkınca zahirde bu emir, Hak'kın kulluğundan arkasını döndürüp Hak'kın gayrısına yüz çevirmektir. Amma emirle olunca itaat ederek Hak'ka yüz sürmek olur. 
NOT: Yukarıdaki Yazı Münir Derman'ın " Yazılmamış sırların ilki, yazılacak sırların sonu" isimli kitabından alınmıştır.NetPano sitesinden alınmıştır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder