5 Ağustos 2011 Cuma

SENAİ DEMİRCİ, DÜCANE CÜNDİOĞLU


Senai Demirci, kendine has bir sakinliği bir durgunluğu var, yazdıklarına da yansıyor bu sakinliği, ama bitmiyor kitapları, son aldığım kitabı 'tanrı sana küsmedi' tamamen adına aldanıp almıştım 136 sayfa bir kitap ama bitmiyor, içeriğinde kısa kısa başlıklar altında kısa yazılar var okunsa bir saatlik bir kitap ama nerdeyse 20 gün olacak hala 106 sayfadayım, masam da o bana bakıyor ben ona bakıyorum. Daha önce söz yangını adlı bir kitabını almıştım o kitapta aynı şekilde olmuştu, zorlamamak lazım belki, bu kitabı bir kenara bırakıp oku beni dediği zaman okumalıyım sanırım. Ama yine de seviyorum seni Senai Demirci, her ne kadar kitaplarını okurken zorlansamda almaya devam edeceğim. 

Dücane Cündioğlu, yazdıklarındaki derinliği  anlamak için birden fazla okumak gerekiyor. Kitapları da aynı şekilde hz insan adlı kitabı ince bir kitap olduğu halde bir aydan fazla sürümüştü elimde, sonun da bitiremeden bıraktım köşeye aradan bir kaç ay geçtikten sonra devam edebildim.Okuma aşığı bir yazar diyebilirim sanırım çünkü sadece okumak için 6 dil öğrenmiş birisi,  Elif Şafağın Aşk adlı romanını eleştirdiği yazısında tanımıştım kendisini,  yeni şafakta köşe yazarlığı yapıyordu 05/02/2011 tarihinde veda yazısını yazıp ayrıldı gazeteden. Kendini devrişliğe verdi diyenler oldu, o ise bir film izledim hayatım değişti dedi. Bab Aziz filminden bahsediyordu, daha önce o filmi bloğumda tanıtmıştım. Dücane Cündioğlu hakkında konuşmak biraz zor geliyor, size bir  röportajının linkini atayım meraklısı ordan okuyup daha iyi anlayabilir,bir huzursuz adam dücane cündioğlu
Bir varmış bir yokmuş
Masal gibi sanki
Hem lâ hem illâ imiş
Hakikat
Önce yok demeyi bilmekmiş
Edeb
Anladım bezm-i elestin sırrını
Benim ilk günahımmış illâ,
Lâ benim son günahım!

5 yorum:

 1. Senai Demirci....Dilini, anlatım uslubunu öyle seviyorum ki, konulara hep farklı noktalardan bakıyor belkide hiç farkedemediğimiz..Değişik bir anlatım tarzı var dinledikçe anlıyorsunuz ne demek istediğini.Kitapları için aynı fikirdeyim sürüklemiyor maalesef..O nedenle sadece dinliyorum..Hayırlı Cuma'lar olsun inşaAllah..

  YanıtlaSil
 2. cuman mübarek olsun canım:)

  kitaplarla ilgili verilen ön bilgi ve kişsel yorumlar çok hoşuma gidiyor..

  iyi okumalar diliyorum hepimiz için:)
  okumalarımız daim olsun ...

  sevgiler canım..

  YanıtlaSil
 3. zeynep kesinlikle dinlemek daha iyi geliyor ama oda hafif uyku yapıyor insana :) çok dingin bir adam uyutuyor bazen de :)
  birtutam kekik: teşekkürler canım sana da hayırlı cumalar, okudukça ön bilgi olsun diye paylaşıyorum bişiler umarım faydasını görenler olur :)

  YanıtlaSil
 4. bn Hazm ne diyor: Bu dünyada ayrılığa denk olabilecek başka hiçbir felaket yoktur. Sonunda gözyaşları aka aka ruhları yerinden oynatmasaydı, ayrılık, önemsiz, küçük şey sayılırdı belki. Bilge kişilerden biri 'ayrılık ölümün kardeşidir' diyen adama, 'hayır' dedi, 'doğrusu ölüm ayrılığın kardeşidir'Çoook güzel hakkaten

  YanıtlaSil
 5. otuzundansonra demi ne güzel söylemişler

  YanıtlaSil