24 Ağustos 2011 Çarşamba

KADERE İMAN NEDİR


İlk ihtilafın çıkış noktası kader meselesidir.
Emevilerin zulümlerini kader üzerinden yürüttüler, hasan el basri bir kader risalesi diye bir mektup yazdı. Allaha iftara ediyorsunuz diyor. Ne diyordu emeviler hüseyinin kaderi ölmekti dolayısı ile bizim suçumuz yoktu kaderine koştu. Hz zeynebe, yezidin dönüpte kesik hüseyinin mübarek başını göstererek söylediği sözü biliyormusunuz? onu allah öldürdü. Kadere iman diye bunu diyor onlar. Buna karşılık hasan el basri irfanlı mizacına rağmen kükredi allaha iftira ediyorsunuz dedi. Tarihte siyasi bir takım sonuçlardan dolayı  rivayetler içinde korumaya alınmış hususları akaidin bir maddesi gibi algılarsak yanlış olur.
Ne anlıyorsunuz kaderden biliyormusunuz müşrikler kadere iman ediyordu ne diyorlardı ? eğer allah dileseydi biz şirk koşmazdık diyorlardı, kuran bunu bize iki yerde naklediyor. Şimdi kadere imanmı etmşi oldu bu adamlar. Kuran bu inancın temeline yönelik kibrit suyu döküyor biliyormusunuz çünkü bu sakat inanç allaha iftiradır iradeyi yok ediyor. O yüzden kadere iman nedir öncelikle kaderi anlamak lazım. Kuranda geçen bu tip ibareler allahın bütün bir mahlukatı bütün bir varlığı ölçüsüz yaratmadığına imandır. Allahın hiçbirşeyi ölçüsüz yaratmadığına iman ettik. Kadere imandan ne anladığınızı çok iyi bilmeniz lazım yoksa allahın verdiği aklı kullanmak gittik günahı işledik işlediğimiz günah başımıza bela oldu onu temizlemek yerine o günah başka bir günaha sardırdı bizi ve yara bere içinde kaldı imanımız, oraya çıktık kaderimmiş, Allah yazmış napalım günah işlemeyi. Haşa. Bu kadermidir kadere imanmıdır. Bu allaha iftira değilmidir. İçinde fücur tohumunuda koydu, takva tohumunuda koydu ister fücur tohumunu sular cehennem çıkarır ister takva tohumunu sular cennet çıkarırsın. Daha ne desin kuran. 
 biz bilinen ve bilinmeyen varlıkları sadece ibadet etsinler diye yarattık. ibadet etmek yapmaktır, yani allah bize yapma yeteneğini verdi yapmaksa tercih etmektir.yani yapamama yeteneğimiz yoksa yapmamızın artı bir fazilet olmasından kimse söz edemez. onun için taşların, cenneti yok onun için güneşlerin, bitkilerin cenneti yok. çünkü yapmama tercihi yok. biz tercihimizle yapabildiğimiz, özgür irademizle seçtiğimiz için bizde cennet var.
Her insanın kaderini kendi ameline bağlı kıldık.kendi çabasına. kaderimiz çabamızdır kaderiniz gayretinize, emeğinize, tercihinize bağlıdır.

Arkadaşlar ben sohbeti dinlerken bu kadarını yazabildim, arada kopukluklar ve mana düşüklükleri bu yüzden siz kadere iman buraya tıklayarak sohbeti dinleyebilirsiniz, sesli olarak dinlemenizi tavsiye ederim yaklaşık 10 dk sürüyor sohbet.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder