11 Ağustos 2011 Perşembe

Hayallerimiz, Başarılarımız ve Bizi Çekemeyenler

Bizler hayallerimizin peşinde ve başarı yolunda ilerlerken bir takım manevi saldıralara da maruz kalabiliyoruz, mesala haset, gıybet, beddua ve en önemlisi nazar. Birçoğumuzun başına gelmiştir olmadık yerde olmadık işler gelir başımıza, herşey yolunda giderken tam işte oldu dediğimiz yakaladığımız anda elimizden uçup gider. Böyle durumlarda aklımıza direk nazar gelir.  Kiminin çocuğunu nazar alır, kiminin aile mutluluğunu, kiminin işini, bir hasetçinin kötü bakışlarının, kötü düşüncelerinin kurbanı oluruz farkında olmadan.
Dikkat çeken, çok beğenilen yönleri olan insanların ruhsal hayatlarında ciddi ruhsal savaşlar yaşanır. Kimi hastalıklar ruhsal saldırılardan doğar, bedenimizin enerji düzeyinde tahribatlara yol açar. Halk arasında birçok batıl inanç vardır haset ve nazardan korunmak için, en çok bilineni kurşun dökmek, nazar boncuğu taşımak, tuz çevirmek gibi. Oysa ki önemli  başarılarımızı en azından gerçekleşene kadar hasede veya nazara yol açacak kişilerden gizlemek onların kötü bakışlarını üzerimize çekmemek gerek diye düşünüyorum. bizi en çok annemiz destekler, 2, sırada babamız gelir bazen kardeşler arasında bile bir çekememe, kıskançlık durumu söz konusu olabiliyor. Kimi zamanda istemeden iyi gözle bakarak bile nazar edebiliriz. 
Hz. Peygamber s.a.v şu tespiti yapar; 'Bütün insanlar hasetçidir. ancak diliyle onu ifade ve eliyle de gereğini yapmadıkça haset hasetçiye zarar vermez.' sonra da bizi şöyle uyarır ' ihtiyaç duyduğumuz bir şeyi gerçekleştirirken onu gizli tutmakla yardım isteyiniz. Çünkü her nimet sahibine haset edilir.'

Hz. Peygamber S.a.v der ki' Gizli yapılan bir dua, açıktan yapılan yetmiş duaya denktir'.

Nazarla ilgili bir anımı da paylaşmak istiyorum. yukarda dediğim gibi kimi iyi gözle baksa bile çok içten söyleyince bazı şeyleri nazarı değebiliyor. Bir gün teyzemler köye giderken, köy yolunda teyzem bir inek görüyor, ineğe bak nasıl güzel süt dolu diye konuşurken karşı taraftan gelen bir motor ineğe çarpıyor. Şaka gibi değilmi, okurken herkes yok canım artık diyebilir ama kimi insan karşı tarafa nasıl bir enerji yolluyorsa artık olabiliyor. Teyzeme artık maşallah dediğin üç gün yaşamıyor diyoruz. :))


9 yorum:

 1. Nazarla ilgili bilgiler ve hadis paylaşımın çok teşekkür ederim faydalı oldu.. ama teyzene dikkat et, nazarıyla ineği telef etmiş :))

  YanıtlaSil
 2. geziyorum öyle valla allah ineğin sahibine sabır versin :D

  YanıtlaSil
 3. ben böyle haset, kıskanç insanların varlıgına inanmak istemiyorum ve neden diyorum. neden insanlar böyle olurki? hiç anlamıyorum.

  teyzen :) üstüne gitmeyin fazla ya :)

  YanıtlaSil
 4. aslı nefs olayı var kimi zaman bizim bile olmuştur gıpta ettiğimiz kişiler, teyzeme fazla yaklaşmıyoruz :)

  YanıtlaSil
 5. Yekta, mimin var bende bakabilirmisin :)

  YanıtlaSil
 6. nazardan ben de cok korkarım, ama ben de oyle nazarboncuğuna filan inanmam , dua okurum hemen , kayra normalın dışı huysuzsa aklıma ilk nazar gelir nedense, benimde oyle nazar hikaylerim vardır. Mesala kuzenimin nazarı cok değer ve bilir bunu, uyarır zaten. neyi beğense saatler gecmeden kopar yırtılır:D

  paylaşyığın bilgi için de tesekkurler ben de artık gizli tutucam:))

  YanıtlaSil
 7. nasıl bir gözleri varsa anlamıyorum ben maşallah bile deseler nazarları yine de değiyor :))

  YanıtlaSil
 8. Malesef böyle insanlar var hayatımızda :D Ben de kol saati almıştım, birine! gösterdim yeni diye o akşam bozuldu saat :( neyse birkaç ay sonra yeni bir kol saati daha aldım, ertesi günü onlara gidince gördü yeni mi dedi evet dedim bu sefer de mutfağa çay doldurmaya giderken kapının koluna takıldı ikiye ayrıldı saat, artık ne saat aldım ne de ona yeni aldığım şeyleri gösterdim düşün artık insanların bakışlarını ve açılarını canımcım. Sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
 9. sibel :)))))))) çok güldüm yazık olmuş saatlere.

  YanıtlaSil