5 Ağustos 2011 Cuma

GÜVERCİNİN GERDANLIĞI, AŞKI ARAYAN NEYİ BULUR ???

Nacer Khemir ilk bab-ı aziz filmi ile tanımıştım kendisini yönetmenin zaten üç tane filmi varmış araştırdığıma göre, bab aziz filminde de belirtmiştim yönetmen için mistik filmlerin derinlikli yönetmeni diyorlar, ne kadar da hakkını veriyor bu sözünün. Bab aziz filmini izleyip sindirmeye çalıştıktan sonra Güvercinin kaybolan gerdanlığı adlı  filmi listeme ekledim. Güvercinin Gerdanlığı ibn Hazm'ın kitabıdır aslında, filmde kitaptan uyarlama lakin kitabı okumadığım için film ile arasında ne kadar fark var bilemiyorum.İlk izleme girişimim başarısızlıkla sonuçlandı yarısında bıraktım filmi, aradan yaklaşık bir - iki ay sonra tekrar izledim filmin içinde kayboldum Kendinizi masal diyarında zannediyorsunuz, masalımsı şiirsel bir anlatım, izlerken biraz yoruyor insanı, sessiz bir ortamda pür dikkat izlenmesi lazım, konusu ağır derin bir film. 
Konusundan bahsedeyim biraz da; Hasan bir hat talebesidir, aynı zamanda eski hatlara merakı olan biridir. Filmde fırıncıya yak diye verilen bir çuval kitabın arasından hasan bir sayfa kurtarır, onu aşka götürecek aşkı aratacak bir sayfa. Elindeki tek bir sayfa ile kitabın orjinalini bulmak ister. Ama ne istek.. 
Tasavvufta rüyada cemal görmek vardır. Derviş, rüyada cemalini gördüğü mürşidini bulmak için yola düşer ya hani… Hasan’ın kitap sayfasında hikâyesini okuyup minyatürünü gördüğü kız da onun mürşidi olur bir bakıma. Hasan’ın hikayesine vurulduğu kız aslında ona aşk’ı bulduracak olandır. Aşk önce bulunur, sonra olunur. Hasan olduran aşk’tır vesselam..
Hasan, küçük arkadaşı Zin’in yardımı ile kitabı bulur. Kitabın onu götürdüğü yerde Semerkant prensesi çıkar karşısına; fakat tam birbirlerine kavuşup mutluluğu yakalamışken bir savaş çıkar. Ve yolları tekrar ayrılır.
İbn Hazm ne diyor: Bu dünyada ayrılığa denk olabilecek başka hiçbir felaket yoktur. Sonunda gözyaşları aka aka ruhları yerinden oynatmasaydı, ayrılık, önemsiz, küçük şey sayılırdı belki. Bilge kişilerden biri 'ayrılık ölümün kardeşidir' diyen adama, 'hayır' dedi, 'doğrusu ölüm ayrılığın kardeşidir'

13 yorum:

 1. filmlerin adlarını aldım listeme kış gecelerine hazırlık olsun bi kerem..;)

  YanıtlaSil
 2. :)) uzun kış gecelerinde haklısın kahve ile iyi gider :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın benzersiz inci :) Bab-ı azizi biliyordum, izlemedim lakin. Bu sayfan ve izlenimlerin hoşnut kıldı beni. Misafir statüsündeyim, bu yorumum sitene eklenirse ve beni bulmayı dilersen, face'de senin isminde fenomenleşen bir sayfam var. Gelmezsen de beklerim ki ben :)

   Sil
 3. Ben de not aldım. Teşekkürler, bizim de farketmemizi sağladığın için.

  YanıtlaSil
 4. marifet ellerimizde; sağol canım sanada hayırlı cumalar

  elif; canın sıkıldığı zaman izleme bu filmi daha çok sıkılabilirsin :)) biraz yoruyor film.

  YanıtlaSil
 5. Yok, büyük ihtimalle Kuşadası'na gittiğimde izlerim. Okuldan kalan vakitlerden birinde. Bu ara çok vaktim yok zaten.

  YanıtlaSil
 6. merak ettim bahsettin filmleri.. paylaşımına ve içten anlatımına teşekkürler..

  YanıtlaSil
 7. emine hanım izlemek isterseniz bab aziz den başlayın :)

  YanıtlaSil
 8. karanlık, agır filmleride severim. izleyeyim bunu, tskler yekta..

  YanıtlaSil
 9. Bab-ı aziz filmini irdeledim de irdeledim, bir sürü fragman ve hatta filmin içinden bir kaç sahne ama izleyemedim :) O aralar çok meraklıydım o filme, sonra kurumuş, sayenizde yine yeşerdi. Müteşekkirim :) Mutasavvıf yanımız bin yıllık bir gelenek, afrikada nasıl yaşanırmış, görmek gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bab aziz filmini o kadar irdeleyip de izlememeniz hayret verici, uygun bir zamanınızda mutlaka izlemelisiniz.

   Sil