20 Ağustos 2011 Cumartesi

GURUR VE KİBİRGurur ve kibir ikiside ahlakı zemime dir, hamide değildir. Ancak şeref ve onurla gurur ve kibiri karıştırmamak lazım. Gurur ve kibri yok edecem diye şeref ve onura nişan almamak lazım. Gurur  aldanış demektir, kibirde tekebbür demektir, büyüklenmek, haddini bilmeyen insan gurur ve kibire kapılır. Haddini bilmek nasıl mümkün, allah karşısında küçüklüğünü eşref karşısında büyüklüğünü bilmek demektir. Ancak insana haddini Allah’ın c.c kelamı bildirir. Vahiy ile inşaa olmuş insan haddini bilir. İşin özünde şeytanileşme vardır, eğer bir insanın iç güdülerini duygu düşünce dünyasını rahman değil şeytan inşaa ederse gurur verir. Çünkü şeytanı şeytan eden gururdur, şeytan gururu sayesinde  şeytan olmuştur. Onun içinde şeytan kendi dostlarını çoğaltmak içinde bizi gurura ve kibre yöneltmek ister. Peki bunun devası nedir, gurur ve kibir hangi alanda gerçekleşiyorsa o alandaki davranışların tersini yapmak lazım.
Kuddusi ramazan orucu tutuyormuş, Ramazanda Ahmet Kuddusi kayseriye davet edilmiş, kayserililer cümbür cemaat, mutasavvıflar dahil boğaz köprüsüne kadar çıkmışlar, kayseri bakmışki ayağa kalkmış, ahmet kuddusi bineğinin heybesinde tam ramazan günü gündüz iftara daha var önce şöyle bir düşünmüş ya evet büyük adamları büyük adamlar karşılar böyle bir nefsine gurur gelmiş ondan sonra ne oluyoruz demiş durun hele biraz çekilin geriye eğilmiş bineğinin sırtındaki çöreğini almış ramazan gündüzünde ısırmış nefsim demiş çek 60 gör babanın gününü J)  tabi bu bir arifin kendi yöntemi herkes kendi yöntemini bulmalı çünkü insan benliğini terbiye etmenin insan kadar çeşitli yöntemi var, ama bizi gurura sevk edenleride uyarmalı, bir kimseyi aşırı övmek onu tehlikeye atmaktır, ikram gördüğümüzü övelim ama överken de aşırı gitmeyelim.
Allah resulune asv bir sahabi bağırır eyy varlığın en hayırlısı, resulullah döner o senin dediğin ibrahim (as.) dır der.
Hz yunusun kaçtığı anlatılır kuranda o ayetler okunur bir anda garip karşılar sahabe,peygamberde kaçarmı gibi, peygamberimizin hutbeye çıkar ilk söylediği söz kulağıma bazı şeyler geldi , kim beni kardeşim yunustan üstün tutarsa iyi bilsinki o yanlış yapmış olur. Hz ebubekir ile bir yahudi arasında tartışma çıkar hz ebubekir beytülmihraca gider, ve orda   tartışılırlar sizin peygamberinizmi bizim peygamberimiz mi yahudi anasının gözü gel der kuranda hangisinin adı çoksa sayalım o üstündür, hz musanın adı 60 dan fazla geçer resullulahın adı 4 yerde geçer, hz ebubekir, birazda terbiyesizce davranınca yahudiye bir tokat atar, yahudide gelir resullulaha şikayet eder. Resulluhanı tavrı ne olmuştur sizce, müthiş efendimiz bize ahlak dersi veriyor. Der ki kıyamet günü sura üflendiğinde herkes bayılacak bir tane musa bayılmayacak.
Aslında kıyametten verilen bir haber değil bu orda olayın içinde verilen bir mesajdır yani peygamber yarıştırmaya kalktığınızda mahçup ederim sizi, bunu yapmayın. Efendimiz bile bu konularda ne kadar hassas olduğnu gösteriyor bize , bizimde sık sık aynaya bakıp muhasebe yapmamızda fayda var. 

mustafa islamoğlu sohbetinden alıntıdır.

16 yorum:

 1. Canım çok güzel bir paylaşım,teşşekkürler

  YanıtlaSil
 2. bu arada çok güzel bir blogun var,doyamadım inan.ara ara geleceğim buralara,Selamlar

  YanıtlaSil
 3. otuzundansonra çokk teşekkür ederim böyle düşünmene sevindim, her zaman beklerimmmm :)

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,

  Gurur ve kibir şeytan işi pisliklerdir. Cenab-ı Allah, cümlemizi bu şeytan işi pisliklerden korusun ve muhafaza eylesin, amin!

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
 5. yaz blogcu öyle evet amin sizde allaha emanetsiniz

  YanıtlaSil
 6. rabbim bu iki kötü hasletten muhafaza etsın bızleri..yazı cok guzel

  YanıtlaSil
 7. amin canım cümlemizi teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir yazı Yekta, kibir hiç bir insanda olmamalı zaten.

  Çok begendim ve tekrar okudum. tskler.

  YanıtlaSil
 9. beğenmene sevindim aslı farkında olmadan kapılabiliyoruz bazen gurur ve kibire :(

  YanıtlaSil
 10. Yekta :) yorum yazdıgımda görünmedigi için emin olamadım :)

  Bana bi ugrayabilirmisin lütfen, bir mim konusu varda :)

  YanıtlaSil
 11. güzel bir yazı canm , sağolasın..

  http://laminapropria.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 12. Kibir bu günlerde çok düşünüyorum, bazen istemeden kibirli olduğumu hissediyorum:((

  YanıtlaSil
 13. herbirenk bazen istemeden düşebiliyoruz kibire :(

  YanıtlaSil
 14. Nefsimizi önce kendimiz hesaba çekelim ki mahşerde çekilen hesap başka oluyor

  YanıtlaSil
 15. hz ömer r.a bir sözü var allah-u zülcelal sizi hesaba çekmeden önce siz kendinizi hesaba çekin diye

  YanıtlaSil