23 Ağustos 2011 Salı

cehennem ne ki zaten, insanın kendi cehennem....'

Ne çok sahte cennet ve ne  çok sahte cehennem var şu modern dünyanın ve çivisi çıkmış uygarlığın kucağında, farkında mısın? her şey ama her şey ben neyim ve bu bir rüyayı andıran hayatımın sonu nedir ? sorusunu sordurmamak üzerine kurgulanmış sanki, uykudan uyanmanı istemeyen birileri var gibi. şu göğü delmeye azmetmiş gökdelenlere bir bak, şu tüketim köleliğinin abideleştiği alışveriş tapınaklarına bir bak, şu unutuşun anıtları gibi yükselen eğlence merkezlerine bir nazar et... göreceksin ki mutluluk vaadiyle birlikte sana dünyanın anlamını düşünmemen, bir ötedünya olduğunu unutman, sanki bir rabbin yokmuş gibi yaşaman karşılığında sahte cennetler vaadediyorlar. eğer aksini yaparsan dünya nimetlerinden mahrum kalacağın tehdidiyle, hayatını yaşayamayacağın iddiasıyla sana sahte cehennemlerini işaret ediyorlar, fakat o sahte cennetlerin ortasında kurulmuş harlı ateşleri bir görsen, bir üzüm tanesi yedirip de kafana on tokmak indirmek gibi anlık zevklerin vahim sonuçlarını bir görebilsen, farkedeceksin kurulan kumpası.. rabbin, modern dünyanın yaldızlı sahte cennetlerinin anlık haz yalazlarında kavrulmanı, sonsuz ateşe dost olmanı istemez, hem ne diyordu şair: 'cehennem ne ki zaten, insanın kendi cehennem....'

 Tanrı sana küsmedi.. senai demirci- yuusf özkan özburun

10 yorum:

 1. harika bir yazı,herşey insanda gizli.(cehennem de cennette)

  YanıtlaSil
 2. otuzundansonra kesinlikle herkes cennet ve cehennemini yanında taşıyor

  YanıtlaSil
 3. hepten robotlaştık. hayatın akışına kaptırmışız kendimizi gidiyoruz.
  ciddi anlamda silkelenmek lazım. yazın çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 4. benliğimizi insanlığımızı kaybetmediğimiz günler bizim olsun inşallah canım...
  nasıl oldun?
  geçti mi baş ağrın??
  iyi haberlerini bekliyorum...,
  sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 5. nihan öyle gerçekten sürü gibi nereye güderlerse oraya yol alır olduk

  birtutamkekik; amin inşallah, başağrım uyuyunca geçti sorduğun için teşekkür ederim. sevgiler,,

  YanıtlaSil
 6. İlk bu yazıyı okudum bugün. Allaha şükürki maddiyatın kölesi degiliz. Gerçegin farkındayız. Manevi hazların peşindeyiz. Çok güzel bir yazı olmuş Yekta tskler..

  Başagrın nasıl oldu? daha iyisin dimi? Diger yazına yorum yapmıştım ya yok :) anlamadım..

  YanıtlaSil
 7. aslı evet çok şükür teşekkür ederim, diğer yorumda mail adresin vardı sana sormadan yayınlamak istemedim :) baş ağrım hafif şekilde devam ediyor fırsatını bulsam uyucam iş yerinde :)

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir yazı.Mahalesef her bulunduğumuz yeri cehenneme çeviriyoruz.Dünyanın dengesini bile biz insanlar bozduk:(Hiç mi payımız yok.
  Her şeye rağmen Allah'a sığınıyorum.Ona karşı arsızım,gurursuzum,utanıyorum,boynum bükük...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 9. Çok doğru cnm, gerçekten bu süslü modernizim tezgahı insanı asıl amacını düşünmekten uzaklaştırmak için kuruluyor diye düşünüyorum.

  BU arada bana Senai Demirci okutacağa benziyorsun :)

  Çok beğendim yazılarını.

  YanıtlaSil