17 Ağustos 2011 Çarşamba

BİR LOKMA BİR HIRKA FELSEFESİ İSLAM'DA YERİ


Bir lokma  bir hırka felsefesi islama ait bir felsefe değildir.bu budizme ait daha arka planında brahmanizimden gelen bir felsefedir. Fakirizim de derler aynı zamanda buna. Bir lokma bir hırka felsefesi eğer ideal bir felsefe olsaydı efendimiz bunu savunur bunu yapar ve bunun merkezinde olduğu birdünya inşa ederdi. Burda efendimizin dünyaya bakışı dünyayı tabiri caizse cife ilan etmek değildir. Dünya  kokmuş bir ettir onun talibi köpeklerdir, haşa bu kuranla taban tabana zıt. Dünya böyle kokmuş birşey değildir talibide köpekler değildir. Aksine dünyanın talibi olmamızı bize emretmektedir Kuran. Ama emanet olarak, mülkiyet değil, dünyevileşmeden bu mana da efendimiz hiç fakir olmadı. O fakr sahibiydi fakir değildi zaten varlıklı bir ailenin çocuğuydu, dolayısı ile efendimiz peygamberliğinden önce öyle ekmek diye taşa düşen birisi değildi. Vefat etmesine bir kaç saat kala kendisine gelmiş 7-9 dirhemi hemen yerine ulaştırın diyen birisi. Bu dünyevileşmeye karşı uyanık olmaktır. Hz ömer fakirlik adam olsaydı onu öldürürdüm diyor. Efendimizden veya  bir sahabi sözü Fakirlik nerede ise küfür olacaktı .  
Gökler ve yer allaha aittir. Allah istediğine verir. Biz istedik ki yeryüzünü ezilmiş, horlanmış, zayıf bırakılmış kullarımıza miras bırakalım, onları  orda önderler liderler yapalım istedik. Allah böyle istiyor yeryüzü halifenin hilafetini uylguyacağı bir alan. Dünya ahiretin tarlası, tarla olmadan nasıl hasat yapılır. Onun için burda asıl olan fakr’dır. Fakr ne demekdir dünyalara sahip olsanda hiçbirşeyin  sana sahip olmasına izin verme.  Bir lokma bir hırka felsefesi çile felsefesi değildir.  Dünya muhteşem bir köle berbat bir efendidir. Eğer nesnemizse harika eğer öznemizse vay halimize. Bizim dünya ile şöhretle makamla mevki ile vb ile ilişkimiz bu çerçevede olmalı insan eşrefi mahlukattır. En iyi varlık ağacının en cins tohumu en cins meyvesidir, en cins meyve gidipde  kendisi için yaratılana kul olmamalıdır, rabbimizin bu gücüne gidiyor. Sevmiyor ve istemiyor, o yüzden dünyevileşmektir yasak olan.  

Bu yazıyı Mustafa İslamoğlunun sohbetinden yazdım arkadaşlar, sesli dinlemek isteyenler  
buraya , tıklasın lütfen.

Mustafa İSLAMOĞLU

8 yorum:

 1. Merhabalar Dürr-i Yekta,

  "Bir lokma, bir hırka" felsefesi ile ilgili Mustafa İslamoğlu'nun bu güzel alıntısını bizlerle paylaşarak; İslam'ın bu felsefe ile uzaktan ve yakından ilgisi olmadığı ve bu görüşü asla kabul etmediği konusunda bizleri aydınlattığın için teşekkür ederim.

  Konuyu, içinde çile olmayan hiçbir felsefi görüş İslam'a ait olmamakla birlikte, kendisi için yartılana da kul olmaması gerektiği şeklinde bağlayabiliriz.

  Selam ve dualarımla birlikte Güzeller Güzel'ine emanet olun efendim, saygılarımla.

  YanıtlaSil
 2. YAZ BLOGCU evet haklısınız katkınız için teşekkürler, islamın temel ilkesi allaha kulluk, yaratılana deği, zamanın putları hakkında da günümüz alimlerinin düşüncelerini paylaşayım bir ara. sizde allaha emanet olun a.s

  YanıtlaSil
 3. sayende bilgilendim
  teşekkür ederim

  sevgiyle...

  YanıtlaSil
 4. aynur hanım umarım faydalı olmuştur, rica ederim :)

  YanıtlaSil
 5. teşekkürler paylaşım için. Bir lokma bir hırka'dan daha önceleri ve şimdilerde anladığım şudur; ihtiyacından fazlası haramdır

  YanıtlaSil
 6. Bizim dinimiz bu degilki. Çok güzel bir yazı olmuş Yekta, birde sesli dinleyeyim. tskler..

  YanıtlaSil
 7. sesli dinlemek daha etkileyici oluyor tavsiye ederim

  YanıtlaSil