31 Ağustos 2011 Çarşamba

BABANNEMİN ARDINDAN KALANLAR...şimdi düşündüm de babannem vefat edeli kaç gün oldu ??? net vefat tarihini hatırlamıyorum, ya da hatırlamak istemiyorum. o günü yazmadım beynime ama en fazla 15 gün, belki daha az. İnanamıyorum belki seni kaybettiğimize. Ne çok kızardım sana, en çokda bana ismini verdiğin için kızardım. hiç sevmedim adımı, ama senden kaynaklı değildi sevmemem, öyle sevmiyordum işte. Sonra şapır şupur öptüğün için kızardım. Doğruca öpmezsen öptürmem derdim, öpceğin zaman yüzümü geri çekerdim hep, Sen beni öpme diye önce ben öperdim seni, sende kızardın yalandan öpme diye :)) gülüşün hala aklımda ama, sesin hala kulağımda. adımı seslenişin aklımda. bu sarımsak dövecini ilk konuştuğumuz zamanı hatırlıyorum, babanne bu ne dedemmi yaptı değince, bu benim dedemden kalma demiştin, 100 yıllık nerdeyse demiştin. O zaman sen ölünce ben alayım bunu demiştim. Senin vefat ettiğin gün ben aldım bunu. Ömrüm olduğunca saklayacağım ve benden de çocuklarıma belki torunlarıma kalacak bu döveç. bunu kullandığımız zamanları da hatırlıyorum. seninle olan bir çok anımı hatırladığım gibi.
Kızgındım sana en çokda anneme yaptıkların için kızgındım.
Eskiden hani her yaz gelirdik köye, uzun uzun kalırdık nerdeyse yaz tatilini geçirirdik orada, tarlaya giderdik, nohut toplamaya, çekirdek toplamaya, bazen de taş toplamaya :) nede kalabalıktık değilmi herkes toplanır gelirdi ya hani.
bayramlarda arife gününden toplanırdık hani,  köydeki o bir ara bir oda evde cümbür cemaat yatardık hani. Sen yoktun, bu bayramda biz yine toplandık biliyormusun. Hep beraber yattık yine, ama bu kez erkekler bir tarafta bayanlar bir tarafta kaldık, seni de andık hep. babannem olsa kızardı, çayı çok atmayın, şekeri çok kullanmayın, o yemeğe o kadar yağ yeter fazla dökmeyin :))
aşağı evde tandır yakışını hatırlıyorum, orda bazlama yaptığımızı, sonra damda oturup davarların ve malların gelişini beklediğimizi, yeni doğan kuzuların peşinde koştuğumuzu.
yukarı pınardan eve kadar beni sırtında taşıdğını hatırlıyorum, ilkokula gidiyormuydum acaba o zaman ??? ama köyün kadınları sana kızmıştı indir onu sırtından üstünü batırcak diye, sende yoook demiştin batırsın taşırım ben onu :( üstün batmasın diye ayaklarımı hiç değdirmemiştim sana. Vefatının ardından senin bir namaz eteğini ve namaz başörtünü de aldım, hatıra kalması için.
Meğer ne çok seviyormuşum seni, oysaki hiç söylemedim sana sevdiğimi, ama biliyorsun babanne ben kimseye sevdiğimi söylemem, kimseye belli etmem, sen biliyorsun beni...
Sen yıkanırken bende vardım biliyormusun, uyuyor gibi gelmiştin bana, ellerini tuttum...
hala inanamıyorum seni kaybettiğimize, allah rahmet eylesin, rabbim mekanını cennet eylesin babanne...13 yorum:

 1. içim acıdı.bende babanneme kızgınım anneme yaptıklarından acaba ardından benimde içim acır mı sen gibi :(
  Allah rahmet eylesin...

  YanıtlaSil
 2. Mekani cennet olsun, benim babaannemi tanima imkanim olmadi, anilarini cok guzel anlatmissin,

  YanıtlaSil
 3. Yekta..çok üzüldüm anlatamam..Allahım rahmet etsin..çok iyi anlıyorum seni..

  YanıtlaSil
 4. Neler neler yazdım sildim :(

  YanıtlaSil
 5. nabrut kaybettiğimiz zaman anlıyoruz değerlerini,
  hazan amin sağolun,
  aslı amin inşallah sağol canım

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar,

  Önce babaannenize Yüce Allah'tan rahmetiyle muamele eylemesini niyaz ederim. Bir insanın ne kadar sevilmeyen tarafı sevilen tarafından çok olsa da, kadri ve kıymeti ölünce ve zamanla daha çok anlaşılır. Bu böyledir. Nitekim, herşeyden önce o bir insandır ve ne kadar kötü tarafı varsa, bir o kadar da özlenecek iyi bir tarafı da mutlaka vardır. Ve bunu sizin de böyle kabul ettiğiniz yazınızdan anlaşılmaktadır.

  Güzel bir paylaşımdı. Keşke yazınızı destekleyen fotoğraflarda görülen eşyaların isimlerini de fotoğrafların altına ilave etseydiniz.

  Selam ve dualarımla Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 7. yazblogcu kesinlikle öyle herşeyden önce insan, resimler vardı ama eklemek istemedim.

  YanıtlaSil
 8. ben de babaneme kızgındım, dün mezarını ziyaret ettim. öldüğünde küçüktüm ama aşağı yukarı senin hatırladıklarını hatırlıyorum ben de bir aradaydı zaten evimiz altlı üstlü otururduk şimdi en çok arkasından kuran okuyarak onu sevindiriyorum yaşarken olmasa da diye düşünüyorum mezarla bayramlaşılmaz mı o bizi görmüyo mu görüyo gidip gelmeli sıkça yanlarına.

  Bu arada Yozgatlı mısınız öyle bir hisse kapıldım.

  Rabbim tüm geçmişlerimize rahmet etsin.

  YanıtlaSil
 9. la haklısın bende okuyup yollamaya çalışıyorum bol bol, tüm ölmüşlerimizin en çok ihtiyaç duydukları kuran şu anda, ankaralıyım canım yerlisiyiz :)

  YanıtlaSil
 10. Başın sağolsun,mevlam rrahmetiyle
  lutfuyla kuşatsın inş,duygulanmamak elde değil,boğazıma bir yumruk oturdu...

  darılmazsan bişey diyeceğim,şu toprağı bol olsun ifadesi..gayrimüslimler için kullanılır,onlara rahmet okunmuyacağı için..geçen bir blogda daha rastladım tanımadığım için sordum,onların ki gayrimüslimmiş
  tam yerinde bir ifade o halde yanlış değil diye yazmış..ama senin babaannen rahatsız olur bu duadan...tekrar allah rahmet etsin mekanı cennet olsun hatasıyla sevabıyla seni üzdüğü davranışlarıyla..sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 11. beyaz lale iyiki uyardın, açıkcası sen diyene kadar böyle yazdığımı fark etmemiştim bile pek kullandığım bir deyim aslında, artık hiç kullanmam. darılmak yerine çok memnun oldum uyardığın için tşk ederim hemen düzelticem.

  YanıtlaSil
 12. Çok üzüldüm canım benim
  Çokkk :(
  Süzdürdüm hatta :(
  İnnalillahi ve inna ileyhi raciun :(

  YanıtlaSil
 13. porti yakınlarımızı kaybettiğimiz zaman bize teselli veren tek ayet bu belki innallahi ve inna ileyhi raciun. :(

  YanıtlaSil