22 Temmuz 2011 Cuma

TESETTÜRE GİRDİKTEN SONRA YAŞANANLAR 2

Tesettüre girdiğim zaman kış mevsimiydi,  kışın kapanmak kolay diyorlardı, ya yazın ne yapacaksın?? O sıcakta nasıl gezeceksin o kıyafetlerle. ne oldu her yerini örttün de?? açıkken sana kim ne yapıyordu da kapandın ??? bu konuşmalar devam ediyordu aile çevresinde. Yaz mevsimi geldiği zaman tamam dediler artık açılırsın, senin ne güzel kıyafetlerin vardı kim giyecek onları ??? cahilce söylemler etrafımda devam ediyordu.  Uysal bir insan değilim ben dik başlı yapım var, benim dik başlılığıma ani çıkışlarıma rağmen hala konuşabiliyorlardı :)  Onlara hep aynı cevabı verdim;sizene, benim seçimim bu sizene, siz istediğiniz gibi gezin karışmayın bana. Hiçbirinize bana karışma hakkı vermiyorum, herkez kendi evinin içine baksın benden başka yokmu sizin derdiniz....

İnsanlar sizi belli bir kılıfa koyuyorlar kafalarında, aileniz, arkadaşlarınız, çevreniz onların düşündüğüne ters bir hareket, radikal bir kararla ters köşeye yatırdığınız zaman acımasız tepkileri ortaya çıkıyordu. 

Çok mu zordu,  bu yaşta, yaşantısını bir kenara atarak iyi kapandı helal olsun, maşallah demek. 
Tesettüre girmeden önce bende derdim bu sıcakta da kapanılmazki diye. Ama çok ciddi söylüyorum sıcak yakmıyor sizi, sanki içimde doğal klima var gibi, açıkken daha çok etkileniyordum sıcaktan. 
Arkadaşlarım daha sonraları arayıp bizden sana tam destek diyorlardı, destek istemiyordum ki, kimsenin desteğine ihtiyacım olmadı ki benim. Yermeyin yeter diyordum, biz bana değil bilmeden Allah'a bile karşı çıkıyor olabilirsiniz.

Geçenlerde kapalı olan teyzemle aramda geçen bir konuşmayı aktarayım size;

T; canım bu sıcakta nasıl kapanıp çıkcaksın dışarı, açsana o güzelim saçlarını.ben bile yandım buraya gelene kadar.
B; ne diyorsun teyze ya ne açması ?? iyimisin ??
T; hadi hadi sende açılmak istiyorsun..
B: teyze git işine açmak istesem neden kapatayım, sezonlukmu bu ??
T: biz seni biliyoruz kızım, bırak şimdi napcaksın da kapandıysan, gitti güzelim saçlar ne güzel salıyordun saçlarını, küçük oğlumda çok kızıyor sana ablam gitti kapandı, gitti güzelim saçları diye.
B: siz beni kusursuz şekilde baştan yaratın, sonra bana göre yaşa  sana cennet vercem deyin, bende hayatımı size göre yaşayım....

Yanlış olmasın yaşı 75-76 yaşında olan müşavirim var benim, beni gördü aaa dedi benim oğlum çok kızar böyle şeye iyiki seni görmedi. niye böyle birşey yaptın sen. 
B: banane ki oğlunuzdan hem ben ne yapmışım ??
M:  Yobaz olmuşsun. kuran da yok böyle birşey kendiniz uyduruyorsunuz bunları.
B: ... bey, bu yaşa kadar kuranı öğrenmemişsiniz, size ben öğrtemem. işimize bakalım lütfen buraya beni yargılamak için değil çalışmak için geldiniz...

Kimi insanlardan da şöyle bir tepki vardı:  

*aaaa sen yoksa tarikatamı girdin, cemaatemi girdin de böyle kapandın. oralara gidenler hep kapanıyor. senin ki hangi tarikat ??  hangi cemaat ??? bizim bina da toplanıyorlar bazen zikir çekiyorlar korkuyoruz inan..

B; ; ya demi evet bende çok korkuyorum, beni canlı bomba olarak imha edecekler diye, haberlerde izlerseniz canlı bomba kızılayda kendini patlattı diye
aklınıza ben geleyim, yakında pimimi çekicem sizin gibi insanlar yüzünden de.. 

sonrasında yüzüme boş boş bakan bir ifade :))))

Ee artık madem kapalısın, onlara göre yaşaman lazım söylemleri başladı bu kezde, artık bu müziği dinleyemezsin, sen ilahi dinle. bu filmleri izleyemezsin. dizilere bakamazsın, herşeyi islama uygun yaşa artık madem girdin bu yola hadi bakalım birde bunları yapta görelim o zaman....
Tesettüre girdim ben, benim için geç kalmış allah'ın emrini uygulamaya geçirdim. Kapanmanın bu kadar güzel olduğunu bilseydim lise çağlarımdan sonra kapanırdım. Beynimi kapatmadım ben, sadece başımı kapattım. Ne dinlediğim müzik, ne başka uğraşlarım değişmedi benim. 

Önceki yazımda bana destek olup yorum yapan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim, yarın da tesettürün güzelliklerinden söz edeyim size, emin olun yazarken ben bile kendime şaşırdım ben nelerle mücadele ediyormuşum diye, ben bunları hiç kimseye dile getirmedim, bu zorlukları anlatmadım, durup kendim bile düşünmedim aslında, düşünmeye gerek duymadım hiç sormadım kendime ne yaptım ben diye ?? biliyordum ben güzel birşey yaptım..


33 yorum:

 1. yorum bile yazamıyorum... Allah sabrını verir güzel kardeşim inşallah..

  YanıtlaSil
 2. Esselamu aleykum..
  Yazılarını şaşkınlık içinde okudum, cidden kolay şeyler değil, kendimden bahsetmek istiyorum, ailem zaten kapalıydı bende 12-13 yaş civarında kapandım, hiç zorlanmadım, kimse beni yermedi, herkes ne kadar güzelleştiğimden, yüzümün nurlandığından falan bahsederdi, o yaşta yaptığımız ibadetlerin daha güzel olacağından.. Bu şekilde olması çok kolaydı, ama senin yaşadıklarını ben yaşasaydım bilemiyorum Rabbim şu anımı nasip eder miydi?.. Dağına göre kar derler ya, demek sen bunları kaldırabilecek imana sahipmişsin ki, onların hepsine göğüs germiş, hiçbirini takmamışsın... Rabbim ilmini ve feyzini artırsın :) Allah yar ve yardımcın olsun daima :)

  Muhabbet ve dua ile..

  YanıtlaSil
 3. Aldırmayın kimseye. Çok güzel bir şey yapmışsınız.

  YanıtlaSil
 4. einstein demişti ki önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan daha zor,şu okuduklarımdan sonra düşündümde az bile söylemiş..

  hayat senin hayatın canım,en iyisini doğrusunu sen bilirsin,seni sen olduğun için sevenlerden başka kimseye kulak asma..biz seni böyle tanıdık ama her halükarda severdik emin ol..

  diğer postuda merakla bekliyorum canım..sevgiler..

  YanıtlaSil
 5. canım yazını bir solukta okudum ve seni takdir ettim , ne mutlu senin adına.Ben şunu anlamıyorum neden insanlarımız ön yargılı , neden klasikleşmiş etiketleme durumları oluyor.Bir insan maneviyatından dolayı kapanmışsa , kime ne?????Benimde içimde istek var, Rabbim İnşallah banada o günü nasip eder.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlarımız diye genelleme kardeşim

   Sil
 6. dejawu; amin inşallah cümlemize

  derkenar; ne güzel ergenlik çağında tanışmışsın tesettürle, benimkisi biraz geç kalmışlık oldu

  elif; sağol canım

  gulin; evet kesinlikle önyargıları yıkmak çoz zor

  esinti; amin inşallah gerçekten isteyince allah biryerden nasip ediyor

  YanıtlaSil
 7. Takdir ettim seni. Tebrik ederim. bu arada da hayırlı cumalar dilerim..

  YanıtlaSil
 8. Profesör; teşekkür ederim size de hayırlı cumalar

  YanıtlaSil
 9. baya iddalı şeyler söylemişler ama senin cevaplar da iyiymiş yani :) biz kapanmayı Allah rızası için yaptık canım, onun için söyledikleri önemli değil. Allah hakkıyla yapmayı nasib etsin. sevgiler

  YanıtlaSil
 10. yemyeşildeniz; evet amin inşallah canım cümlemize

  YanıtlaSil
 11. rabbim razı olsun halimizden

  YanıtlaSil
 12. Yazını sabah okudum.Yorum için tekrar geldim.Seni tebrik ediyorum canım...Yola devam...
  Leylen ömrü laklanan geçermiş.
  Konuşsunlar...Boş konuşma bunlar...
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 13. ne yazık ki böyle yaklaşımlar oluyor toplumuzda.. bu tarz olaylara maruz kalıp, sağlam bir duruş sergşilediğin için seni kutlarım...

  YanıtlaSil
 14. gönülcelen çok doğru söyledin :)

  emine teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 15. insanlar ne garip, çok zor birşey başarmışsın tebrik ederim. Boyle tepkiler alınacağını bilmiyordum. Belki seni yakından tanıyanlar bunu heves sandı o yuzden kritik yaptı ama ya diğerleri, şu müşaviri yuh yani,diğerlerine de.

  YanıtlaSil
 16. aysun hanım bende bilmiyordum böyle tepki alacağımı insanların beni tebrik etmesini beklerken tam tersini yaşadım :)) hayırlısı ne edelim ben mutluyum :)

  YanıtlaSil
 17. Tam da bahsettiğim inancının arkasında durma durumunu ne kadar içten, ne kadar yürekli bir şekilde gerçekleştirmişsin. Eziklik yaşamayıp, övünmen tebrik edilecek durum. Rabb'im mükafatını verecektir inşAllah. Biz çok rahatmışız.
  Sevgiyle..

  YanıtlaSil
 18. delibu; hz ömerin her zaman söylediğim bir sözü var inandığımız gibi yaşayamazsak yaşadığımız gibi inanmaya başlarız diye, bu söz günümüze çok uyuyor.

  YanıtlaSil
 19. "kuran da yok böyle birşey kendiniz uyduruyorsunuz bunları."
  güldürdü teyzem. neler yokmuş neler.

  Allah çabanızı daim ve kaim etsin.

  YanıtlaSil
 20. vaincavalier amin teşekkürler

  YanıtlaSil
 21. Merhaba,
  Ben de kapanmayı düşünüyorum.Fakat başarabilirmiyim bilmiyorum cevrenin tepkisi ,alışkanlıklarımı değiştirmek beni korkutuyor .Yazılarınızı okudum cok etkilendim . Bana yardımcı olurmusunuz?

  YanıtlaSil
 22. Ayşe hanım elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırım.

  YanıtlaSil
 23. nasıl bana bi akıl vericeksiniz bu arada ilginize tşk ederim

  YanıtlaSil
 24. ayşe hanım allahın istediği şekilde yaşamak için bir başkasının verdiği akla gerek yoktur, bu sadece sevgi ile ilgili...

  YanıtlaSil
 25. bir insan yaptığından emin olduktan sonra başkalarına h___ etmek düşer...onlar kendilerine baksınlar...

  YanıtlaSil
 26. Maşallah barekallah Rabbim ne güzel şereflendirmiş seni boşver o konuşanları nasıl bir bilinçli bir şekilde girmişsin bu yola o kafasına ne taktıgını bilmeden takanlar aslında kapatıyolar beyinlerini Rabbim cennetiyle müjdelendirsin cennet hatunu yapsın inşallah seni :)

  YanıtlaSil
 27. Nasrettin hocanında dediği gibi elin ağzı torba değilki büzesin

  ALLAH ile kul arasına giren şirk etmiş gibidir.

  http://cilginkalabaliktanuzakta.blogspot.com

  YanıtlaSil
 28. ALLAHIM sen ve senin gibi kapanan vede kapanmayı tüm hanım kardeşlerimin yar ve yardımcısı olsun hikayeni bir çırpıda okudum çok zor şeyler evet dahada zorları olacaktır olmuşturda belki yılma lütfen

  YanıtlaSil
 29. Ben de kapanmayı çok istiyorum eylülde 18 yaşıma giricem annem açık fakat babam 5 vakit namazında bir adam annemle konuştum sürekli bekle bekle diyor liseyi bitir diyor ama ben dışarı çıkarken utanıyorum.Annem zannediyor ki kapandığımda hiç bir şey yapamıycam her şeyim engelenecek halbuki alakası yok o benim tercihim diyemiyorum anneme kızamıyorum oda gönülden istesin diyorum durumumuz çok iyi Allaha bin şükür Hacca gitsek tüm sorun ortadan kalkacak gibi hissediyorum annemde gitmek istiyor ama bir türlü nasip olmuyor diyorum acaba Allah beni bununla sınıyor gitmeden evvel mi kapanmamı istiyor çok çaresiz kaldım Anneme şu zamana kadar hiç karşı gelmedim her cuma sohbetlere gidiyoruz annemde çok inançlı bir kadın niye böyle yapıyor anlamıyorum teyzemler biraz karşı görüşteler tesettür konusunda onlardan çekinip çekinmediğini sordum çekinmiyorum diyor ama bilmiyorum çok çaresizim..

  YanıtlaSil
 30. Tamamen aynı şeyleri yaşıyoruz bugün benim ilk günüm. Sorumsuz anne baba asi bi kız cocuğu ve mahfolan bi hayat benimkisi. Yapmadığım şey işlemediğim günah kalmadı. küçük yaşta evden ayrıldım kendime ev tuttum arkadaslar partiler alkol hepsinden fazlaca vardı bende,erkek arkdasıma cok hatalar yaptım iğrenç bi insandım. Herkes bana akıl verirdi düzel diye. 1 aydır düzgün bi hayatım var bugünde kapandım. En beklemediğim insanlardan tepkiler yağdı ablam kuzenlerim falan. Ben atatürkçü bi insanım. Sen şimdi akpye yada cemaate de katılırsın dediler. Bana doğru gelen her şeye katılabilirim sizi ilgilendirmez dedim ama göz yaşlarımı lavaboya kadar tutabildim. Sadece daha fazla hata ve günah işlemeyeyim diye, huzurla yaşayayım diye, oturup babamın dizinin dibinde helalimi bekleyeyim diye bu yola baş koydum ama görüyorum ki çevrem üstünde bikini elinde bira olan fotoğraftaki beni daha çok seviyormuş... Yazık, Allahım hepimize yardım etsin.

  YanıtlaSil
 31. Bende 11 yaşında tesettüre girdim isitmedigim laf hakaret kalmadı halada öyleler yakında 12 yaşıma giricegim hala laf ediyorlar

  YanıtlaSil
 32. Esselamu aleykum. Ben şuan senin durumundayım. Ama henüz kapalı değilim rüyalarımda kapalı görüyorum kendimi ama ailem arkadaşlarım çevremdeki insanlar nasıl bir tepki verir nasıl davranırlar bilmiyorum. O kadar çok istiyorum ki bazen aynanın önüne geçip başımı kapatıyorum. Kendimi o zaman mutlu huzurlu hissediyorum. Ama diğer taraftan çevremi düşününce nasıl başa cıkıcam diyede düşünüyorum. Rabbim banada nasip etsin inşallah o güzel duyguyu diye dua ediyorum. Zaten kıyafetlerimi uzun bol giyiyorum. Ve böyle kendimi rahat hissediyorum. Yazdığınız yazıları okuyorum. Sizin çektiğiniz bu zorlukları yenmeniz imanınzın güçlü olduğunu gösteriyor. Rabbim herkese nasıp etsin bu güzel duyguyu inşallah

  YanıtlaSil