11 Temmuz 2011 Pazartesi

tanrı sana küsmedi...

Bazen rabbimiz tarafından unutultuğumuzu hissederiz, sanki bizi görmüyordur, ilgilenmiyordur içimizden rabbim burdayım yarattığın kulun diye bağırmak gelir, genelde de istediklerimiz olmadığı zaman böyle hissederiz. senai demirci ve yusuf özkan özburun'da sanırım böyle hisseden insanlara bir nebze umut aşılamak için bu kitabı hazırladılar.
Bir bunalım anında denk geldim bu kitaba ismi beni direk çekti "tanrı sana küsmedi" kitabı yeni okumaya başladım, 40 başlık altında toplamışlar 40 farklı kısa kısa yazılar,


 tanrı seni yüz üstü bırakmaz;
yeniden hatırla; annen seni çoğu kere elbiseni temiz tuttuğun içni sevdi.
matematik dersinde iyi not alınca öğrmenin 'aferin' dedi, başaramayınca zayıf verdi.
devlet seni kurallara tamamen uyunca sevdi.
eskaza kuralları unutsan, kendin olduğun zamanları yaşasan. soğuk bir çehrenin çatık kaşlarıyla karşılaştın. biz faniler sevmek konusunda maalesef biraz böyleyiz.
oysa, yaradanın sana armağanlarını verirken, ille de bilindik anlamda başarılı olmanı, karnenin hep pekiyi olmasını beklemiyor.
sen O'na isyan etsen de. seni gözden çıkarmıyor
sen O'nu unutsan da seni yüz üstü bırakıp gitmiyor.
elbette bu cümleler seni isyana. unutmaya teşvik etmiyor. ne istersen yapabilirsin. keyfine göre davranabilirsin anlamına hiç gelmiyor, hiç istemediğin halde ayağın kayar da yere yüzükoyun kapaklanırsan elinden tutan O'dur. düştüğünde (ki sık sık düşersin) tutunacağın ipleri daima sarkıtan bir rabbin var. fakat çamurların içine düştüğü halde. yardım almayı reddeden yaramaz bir çocuğa ne kadar da benzersin. hırçın çocuk kendisinin kalkabileceğini söyler. yardıma ihtiyacı olmadığını haykırır. her şeyin üstesinden gelebileceğini bile iddia eder. işte tam o esnada plastik yüzlü kurtarıcılar. tezgahtar gülüşlü uzmanlar seni bir banknot olarak görüp naylondan iplerini sana uzatırlar. iplerle beraber sırıtarak avuçlarını da açmayı ihmal etmezler. kudret sahibi yaratanın ipleri çelikten halatlar halinde göğe tutturulmuştur, tutunduğun naylon iplere benzemez. ne mutlu sana...

9 yorum:

 1. Hımmm merak ettim ben de kitabı. Sen tavsiye ediyorsan kesin okunması gerekir.

  YanıtlaSil
 2. sen tatilini yap gel ben sana sesli okurum kitabı :D

  YanıtlaSil
 3. Duydum bu kitabı, kitapla ilgili merak ettiğim tek şey; Kitabın içinde "tanrı sana küsmedi" isminin mantıklı bir açıklaması var mı acaba?

  YanıtlaSil
 4. zeynep kitabın henüz 32, sayfasındayım kitabın genelinde 40 farklı yazı var yazı başlıklarından bir kaç tanesini yazayım sana; tanrı başkalarına dilenci olmanı istemez, tanrı seni sıradan görmez, tanrı senin kötülüğünü istemez, tanrı sana kötülüğü yakıştırmaz, gibi başlıklar altında allah ile olan ilişkimizi,bizim allahı nasıl gördüğümüzü ve allahın c.c bizi nasıl gördüğünü değerlendiriyor.Bir nevi insanı motive de ediyor. Kitapta beni tek rahatsız eden şey tanrı kelimesi.

  YanıtlaSil
 5. kitabın genelinde zaten tanrı sana küsmedi cümlesini çeşitli başlıklarda anlatıyor.

  YanıtlaSil
 6. Bende bunu soruyorum işte, "neden tanrı?!" :(
  Kitabın adı tanrı, içinde Allah'tan bahsediyor ne kadar garip..

  YanıtlaSil
 7. tanrı ismini neden seçtiği hakkında bir cevap bulamadım, ama ön yargılı davranmamak için kitabı okumaktan da vazgeçmedim.

  YanıtlaSil
 8. sanırm tüm kesimlere hitap etmesi acısından Tanrı denilmiş.
  önyargı iki taraf için de olabilir ama ben bu kitabı inanmayan ya da imani eksiklikleri olan arkadaslarıma rahatlıkla verebildim. Allah sana küsmedi denilseydi dini kitap diye geri cevirecek kişiler tanıyorum.
  belki bu nedenle bu şekilde söylenmiştir. Allah ismini unutturmak amaclı kitap yazacak yazarlar değil kendileri sonuçta

  YanıtlaSil
 9. bluestyle kesinlikle o tarz yazarlar değiller belki bu yüzden beni rahatsız etti, tabi senin bakış açında mantıklı olabilir ben o yönden düşünmemiştim hiç.

  YanıtlaSil