23 Temmuz 2011 Cumartesi

BİR TESETTÜR HİKAYESİ 3 SON DURUŞ

İki yazımda yaşadığım bazı sıkıntıları anlatmıştım size, insanların beni yermesinde ki ortak nokta artık onların gözlerine hitap etmememdi, beni sadece başı kapalı değil vücudu da kapalı olarak görmekten rahatsız olmaları buna alışamamalarıydı. İnsanların gözüne hoş görünmezseniz sizinle konuşmaya bile bazen tenezzül etmeyebilirler.  Farklı inançlara sahip tanıdığım insanlar beni dinime uyan bir hareket yaptığım için kutlarken, müslüman olarak tandığım insanlar yermeye başlamıştı. Benim gözlemlediğim kalpleri müslüman ama beyinleri batılı bir toplum oluyoruz. Hz. Ömer R.a bir sözü var 1500 yıl önce söylenmiş bir söz. ‘İnandığınız gibi yaşayamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.’ İnsanlar da belli  bir çizgiye kadar müslüman, o çizgiyi aştığınız zaman toplumun gözünde siz direk bağnaz, yobaz oluyorsunuz, sizi bu şekilde görüyorlar.

Ben tessettürde bir güzellik gördüm, özgürleştiğimi anladım. İslama uygun yaşamaya çalıştıkca özgürleşiyordum. Düşündüm Allah beni nasıl sever, Allah kulunu nasıl görmek ister.Ben bir arayışın peşinden gittim, kalbimle  beynim arasındaki çelişkiden vicdan rahatsızlığından kurtuldum. Tesettüre girerek bir misyonum oldu benim, ben artık dinimi temsil ediyordum, Allah’ın yeryüzünde halifesiydi insanoğlu, bende dinimi temsil ediyorum..Araştırdım öncesinde kuranda tesettür ne demekti, kuran neden kadına tesettürü emrediyordu, hikmeti neydi, Ve tesettür nasıl olmalıydı. Sevgiyle kapandım ben sevginin peşinden gittim, korku ile yada baskı ile değil sadece allah’ın sevgisiydi arayışım.

Tesettürü sizi karşı cinsten koruyan bir olgu olarak algımanın dışında tesettür sizin kişiliğiniz ile toplumda var olma savaşı vermektir.Tesettüre girdiğiniz zaman siz artık dişi değilsiniz, insanlara cazip gelen bir albeniniz çekiciliğiniz yok, kendinizi ispatlamak toplumda yer edinmek için göstermeniz gereken şey kişiliğiniz. Tesettür bir nevi sizi kişi olarak sunuyor topluma. Mustafa İslamoğlunun bir makelesinden kısa bir alıntı yazayım size;

Bu, tarihte kadına yapılmış en büyük ikramdır. İnsanların önüne çıkaracak bir erdemi, bir kimliği, bir kişiliği bulunmayan bir kadın ille de farkedilmek istiyorsa, insanlara dişiliğini gösterecektir; kişiliği yerine dişiliğini. Yani tesettürü emreden Kur-an’ın kadına verdiği açık mesaj şudur: Dişiliğinizle kendinizi görünür kılmak yerine kişiliğinizle/şahsiyetinizle erkek egemen dünyada hak ettiğiniz saygın yeri alın. Onun için tesettür, kadının insan kimliğini teninin önüne koymak demektir.

Tesettür bir başlangıçtır, herşey tamam demek değildir, neyi temsil ettiğini bilip ona göre yaşamaya başlamaktır. Sevgiyle yaptığınız zaman hiçbirşey zor gelmiyor, benim yaşadıklarım sadece koklamakta oluduğum gülün batan dikenleriydi elime. Gülün kokusunu aldığınız sürece batan dikenleri hissetmezsiniz, o batan dikenlerin bile ayrı zevki vardır.....

16 yorum:

 1. ...''tesettür, kadının insan kimliğini teninin önüne koymak demektir.''
  Bu cümlenin üstüne söylenecek başka bir söz yok aslında ama tabi anlayana...Allah yolunu açık etsin,etrafındakileri görmezden ve duyazdan gelmen için sana güç versin...sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. İnan öyle şaşırdım ki böyle insanların hala var olduğun ubilmiyordum
  Ya benim etrafımdakiler laf edemiyorlar yada çok normaller
  Hani hep böyle filmler filan izledim etrafından tepki gören,kapandığı için
  artık bunlar eskide kaldı zannediyordum
  Senin işin daha zor olmuş ama maaşallah canım arkadaşım
  Rabbim gönüllerine tesettür aşkı koysun ama rabbim için tesettürlenen aşktan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim onlarda normal değil deme de

   Sil
 3. İnandıgınız gibi yaşayamazsanız, yaşadıgınız gibi inanmaya başlarsınız..

  Nasıl insanın içine işleyen kelimeler bunlar..

  YanıtlaSil
 4. porti :filmler gerçek hayatın yansıması oluyor :)
  aslı: ne kadar doğru tespit değilmi

  YanıtlaSil
 5. Canım merhaba, umarım yorumumu yayınlarsın. Yazdıklarını büyük bir titizlikle okudum. İslam dinlerin en güzeli, öğretileri en güzel öğretiler. Evet modern hayatta yükümlülüklerini yerine getirmemiz zorlaşmış durumda, ama biz yine de hayatlarımıza İslam'ı katarak Rabbim'in isteklerine uygun yaşamaya çabalıyoruz. Ancak hep düşündüğüm, hep de düşüneceğim bir şey var: Kuran-ı Kerim'imizi Rabbimizden daha iyi aktarabilecek biri var mıdır? Hadislerde geçenler ne kadar doğrudur? Söyleyenlerin kendi yorumlarını katmadığını nereden bilebiliriz?

  Mealden mi okudun Arapça mı bilemiyorum. Ama karşılaştırmalı okuduysan çevirilerde yapılan ve sayısı hiç de az olmayan hataları eminim ki fark etmişsindir. Aslında Kitabımızda herşey oldukça açık ve nettir. Çeviriler ve yorumlarla içinden çıkılmaz hal alıp tartışmaya açılır bu konular.

  Kadın giyim kuşamı ile ilgili olarak Nur suresi 31. ayeti defalarca okudum, hem arapça hem 8 farklı Türkçe mealden.. Tesettürün tarifi ne yazıkki günümüzdeki gibi değil.

  Rabbim örtünmemizi istiyor, ama hem kadın hem de erkeklerin. Sen de demişsin teni değil kişiliği ile öne çıkmalı insan evet. Bu da "Ey ademoğulları! Size çirkin yerlerinizi örtecek giysi ve süs kıyafeti indirdik." ile net bir şekilde açıklanmış zaten.

  Özetle demek istediğim, sana şu hususta katılmıyorum. Kadın kişiliğini tesettür sayesinde ortaya çıkarmaz. Çıplak kalmamalı evet, ama içinde rahatsız olduğu, işini yapamadığı, terleyip bunaldığı bir kıyafetle de çıkaramaz. Rabbim kullarının işlerini zorlaştırmaz, kolaylaştırır ddediği gibi..

  Umuyorum ki düşünürsün..
  Lirean'dan sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. lirean;epey araştırdım bu konuyu tek bir meal okuyarak değil senin de dediğin gibi çeşitli meallerden ve tefsirlerden okudum, kuran ışığında hadis ve ehli sünnet alimlerinin görüşlerini ve günümüzdeki alimlerin görüşlerini de inceledim bu konuda,bir çok mevzu hadis var bu konularda ama güvenilir hadis kitaplarıda var, kuranı kerim tabiki bizim için önceliktir ama günümüzde kuran, sünnet, icma ve kıyasa bakarız.Sünnet, icma ve kıyas, Kur'an-ı kerimde bulunmayan şeyleri eklemek değildir.
  Bunlar, Kur'an-ı kerimin içinde kapalı olarak bulunan bilgileri meydana çıkarmaktadır.en basit örneği kuranı kerimde namaz 5 vakit olarak geçmez nasıl kılınacağı hangi rekatta ne yapılması gerektiğide ayrıntılı şekilde yazmaz ama bizler namazı 5 vakit kılarız.
  evet tesettür çok tartışmalı bir konu kimi insanlarla da tanıştımki çarşaftan başkasını tesettür olarak görmüyorlar.
  burda ben insanları kendi vicdanına bırakıyorum. herkez kendi nasıl inanıyorsa, içindeki ikilemden nasıl kurtuluyorsa öyle yaşamalı ve toplum içinde bu yaşayış tarzları yadırganmamalı. değişik inanç ve akımlara inanan insanlar kendilerini nasıl ifade ediyorlarsa o şekilde yaşamalılar.

  YanıtlaSil
 7. Tesettür bir başlangıçtır, herşey tamam demek değildir, neyi temsil ettiğini bilip ona göre yaşamaya başlamaktır. Sevgiyle yaptığınız zaman hiçbirşey zor gelmiyor, benim yaşadıklarım sadece koklamakta oluduğum gülün batan dikenleriydi elime. Gülün kokusunu aldığınız sürece batan dikenleri hissetmezsiniz, o batan dikenlerin bile ayrı zevki vardır.....bayıldım yazılarınıza, duygularınıza,hissettiklerinize.birnefeste okudum üç postunuzu da:)Allah yar ve yardımcımız olsun iki cihanda da.çok sıkı takipçinizim,yazmalarınız, paylaşımlarınız daim olsun inşallah...kekik kokulu sevgiler....

  YanıtlaSil
 8. bir tutam kekik; teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 9. Yazın çok güzel olmuş.İnşallah gereken yerlerede ulaşır...Özgürlük deniyor.Bu özgürlük değil.Demokrasi deniliyor.Demokrasi hiç değil.Ben her zaman sanalda olsa yanındayım canım.
  Yolun doğrudur.
  Sevgiyle:)

  YanıtlaSil
 10. gönülçelen çok teşekkür ederim canım

  YanıtlaSil
 11. hayırlı olsun,
  ne aradığını dahi bilmeden, çok arayıpda birden bulan,
  bulduğu gece heyecandan ve sevinçten uyuyamayan,
  eleştirilerin en alasını bile zevkle dinleyen biri olarak şu an ki heyecanını, mutluluğunu ve gece yastığa başını koyduğun anda ki huzurunu;
  çok iyi anlıyorum :)
  Rabbim tamamına aynı heyecan, mutluluk ve en önemlisi huzurla erdirsin....
  selamların en güzeliyle...
  esma

  YanıtlaSil
 12. e.t öyle gerçekten amin inşallah

  YanıtlaSil
 13. Tesettür postlarını çok beyenerek okudum Allah girdiğin yolu daim eylesin inşaAllah. Tesettür bir moda değildir,hevesde değildir Allah'ın sadece kadınlara değil tüm kullarına emridir. Rabbim yar ve yardımcın olsun. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 14. Yazınızda çok güzel noktalara değinmişsiniz. Bunun bilinciyle yaşamanız beni çok mutlu etti. Bu bilinci yaşamayan her erkek ve bayanın bu bilinçle bilinçlenmesini Yüce Rabbimizden dilerim. Bireyler Allah'a karşı yükümlülüklerini yerine getirirken her ibadetin asıl amacının ne olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Elbetteki Yaradanımızın insanlar üzerindeki tüm emir ve yasaklarında birçok hikmetler mevcuttur. Ki Yaratıcı elbette kendi eserini daha iyi tanır, onun için neyin iyi olduğunu, neyinde kötü olduğunu daha iyi bilir. Mevlam neylerse güzel eyler...

  YanıtlaSil