2 Mayıs 2011 Pazartesi

Sadaka üzerine..


Ebu Hureyre radiyallahu anhten: Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir;

Bir adam çölde giderken buluttan bir ses işitti; "falancanın bahçesini sula"diyordu. Bulut bir tarafa çekildi ve suyunu karataşlık bir yere bıraktı. Adam baktı ki o su kanallardan birinde toplanmış. Adamı suyu takip etti. Baktı biri bahçesinde duruyor; küreği ile suyu çeviriyor. Ona: "Ey Allah"ın kulu, bana adımı niçin soruyorsun? dedi. O da ; Bu suyu indiren buluttan, "git falanın bahçesini sula" diye bir ses işittim; senin adını veriyordu. Sen bu bahçede ne yapıyorsun?" dedi. O da: madem ki böyle dedin, sana anlatayım, dedi: Ben bahçenin gelirini üçe ayırırım; üçte birini sadaka ederim; üçte birini ben ve ailem yeriz, üçte birini de bahçeye harcarım, dedi. Müslim rivayet etmiştir.

Hadisten çıkan hükümler: Allah yolunda harcayarak Allah a yaklaşma. Allah yolunda harcamanın sınırı yoktur. Bunun sınırını ihtiyaçlar, şartlar veyahut gönüllü ve isteyerek yapması ile insanın nefsi belirler. Meleklerden bazıları rızklarla görevlidir. İnsanın keşfinin açılıp başkalarının görmediğini görmesi ve işitmediğini işitmesi caizdir.

2 yorum:

  1. Daha önce asahhara nın da postlarında okumuştum sadakanın önemini. bundan sonra daha dikkatli davranacağım.

    YanıtlaSil
  2. sadakaya çoğu zaman ihtiyacı olanda olmayanda istiyor nerden bileceğiz diye vermek istemiyoruz, ama unutmamak lazım ki karşıdaki insan ihtiyacı olsa da olmasa da biz onu allah rızası için veriyoruz önemli nokta da burası bana göre

    YanıtlaSil