5 Mayıs 2011 Perşembe

BAŞKALARINI NEFSİNE TERCİH ETMEK İLE İLGİLİ BİR KISSA

Ebu Hüreyre radiyallahu anh diyor ki: Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme bir adam geldi, geçimim dar ve çok sıkıntı içindeyim, dedi. O da hanımlarından birine haber gönderdi. Hanımı da; Seni hak Peygamber olarak gönderen Allah a yemin ederim ki, yanımda sudan başka birşey yoktur dedi. Sonra başka bir hanımına haber gönderdi, o da aynısını dedi. Nihayet bütün hanımları, "Allah a yemin ederiz ki yanımızda sudan başka bir şey yoktur," dediler. 
Bunun üzerine Peygamber  sallalahu aleyhi ve sellem: "Bunu bu gece kim misafir eder?" dedi. Ensar dan biri, ben ya Resulallah, dedi ve onu evine götürdü. Karısına, Resulallah SAV misafirine ikram et, dedi. Oda hayır ancak çocukların gıdası var, dedi. Adam, onları bir şeyle oyala akşam yemeği isteyince de onları uyut. Misafirimiz gelince çırayı söndür; yediğimizi sansın, dedi. Oturdular; misfar yedi. Onlarsa aç karnına gecelediler.
Sabah olunca Ensari Peygamber SAV yanına geldi; Peygamber sav ona, bu gece misafirinize yaptığınız Allah ın çok hoşuna gitti, dedi.Müttefekunaleyh.5 yorum:

 1. keşke her hali vakti yerinde olan bir muhtaca yardım etse. ne fakirlik kalır ne açlık.
  çok güzel bir paylaşımdı. tşk

  YanıtlaSil
 2. nerede şimdi o hanımlar, o beyler, nerede bizler ...
  başkasının mutluluğunu bile kıskanan bizler ...
  heyhat !

  YanıtlaSil
 3. Rabbim bizide razı olduğu kullardan eyler inşallah.

  YanıtlaSil
 4. küçük mucizem; dejaww; bizim daha alacak kıyafetlerimiz,ayakkabılarımız,çantalarımız var onları almak varken zaten zar zor geçiniyoruz üç kuruş birbirine ancak yetiyor nasıl başkalarına yardım edelim demi?? Hem eli var ayağı var gitsin çalışsın.. Düşüncesine sahip insanlara dönüşmeye başlıyoruz umarım milletçe biraz daha duyarlı hale gelebiliriz.

  assahara; aminn inşallah canım

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel bir düşünce , ne ince bir niyet, Onlardan olmak duasıyla.

  YanıtlaSil