4 Şubat 2011 Cuma

KAKTÜS BİLGİSAYAR İLİŞKİSİ ???Sevgili arkadaşım mayacımın kendi bloğunda kaktüsünü paylaşması üzerine bende dedim ki , kendi kaktüslerimi paylaşayım yanına birde bilimsel bir araştırma ekleyim bakalım kaktüsler gerçekten radyasyonu önlüyormu önlemiyormu ???
 Ama öncesinde annemin bana aldırmış olduğu kaktüslerimi sizlerle paylaşayım.  

Bu arada çiçekciler bir kaç yıl öncesine kadar kimsenin kaktüs satın almadığını ama radyasyonu önlüyor dedikodusu çıktığından beri diğer çiçekler kadar talep görüp üretildiğini belirtiyorlar. Buyrun ülkemiz bilim adamlarının görüşleri huzurunuzda..

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ise resmi internet sitesindeki ''sık sorulan sorular'' bölümünde, ''Televizyon ekranları ve bilgisayar monitörleri radyasyon yayar mı?'' şeklinde yöneltilen bir soruya şu yanıt veriliyor: ''Katot ışın tüplü televizyon ve bilgisayar monitörleri, x- ışını üretmekle birlikte normal çalışma koşullarında yüzeyinden 10 cm mesafedeki herhangi bir noktada doz hızı 0.1 mrem/h değerini aşmayan x- ışını yaydıklarından dolayı, Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği'nin 5. maddesinde belirtilen muafiyetler kapsamında olduğundan düzenlemeye tabi değildir.

Katot ışın, tüpsüz televizyon ve bilgisayar monitörleri iyonlaştırıcı radyasyon kaynağı değildirler. Radyasyon Güvenliği Tüzüğü gereğince iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kaynakları kurumumuz faaliyet alanı kapsamında değildir.''

Radyasyonla ilgili Türkiye'de eğitim veren akademik kuruluşlarda görevli radyoloji uzmanları ise elektronik cihazların yanına konulan bitkilerin radyasyonu absorbe ettiği (katı veya sıvı bir maddenin bir gazı, ışığı içine alması, emmesi) ile ilgili bilimsel bir bilgiye sahip olmadıklarını, bu konuyla ilgili araştırma yapmanın da kendi görev alanlarına girmediğini söyledi.
Kaktüsle ilgili net bir bilimsel görüş yok.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mine Genç, vatandaşların net olmayan bilgilerle, ''sözde radyasyonu emdiği için'' kaktüs satın almasının şaşırtıcı olduğunu söyledi. Bu konuyla ilgili özel bir araştırma yapmadıklarını ifade eden Genç, ''Kaktüsün radyasyonu emmesiyle ilgili bugüne kadar bir bilgiyle karşılaşmadık. Zaten bizim işimiz, radyasyonun olumsuz etkilerini araştırmak değil, radyasyonu kullanarak hastaları tedavi etmek'' dedi. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi'nde radyasyonun, iyonlaştırıcı olan ve olmayan olmak üzere ikiye ayrıldığı belirtilerek, ''Atomları iyonlaştıracak kadar yüksek enerjiye sahip olmayan radyasyon, hedef malzeme üzerinde bir miktar ısı artışına yol açar ve bilindiği kadarıyla, canlı organizmalar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir'' deniliyor.

4 yorum:

 1. Ayy ne cici bi çiçek öyle :D
  Araştırmalar çoğu ticari amaçlı oluyor. Bilim adamlarına para verip neler çıkartıyorlar. Bunları gördük çoğu zaman. Ne olursa olsun, karşında yeşil ve canlı bir bitkiye bakmak gerçekten güzel bir duygu.

  YanıtlaSil
 2. pozitif dusunce bu olsa gerek iyi dusun iyi olsun ben bu cicegin bana iyi geldigine cidden inaniyorsam neden olmasin dimi ama.

  YanıtlaSil
 3. ahaha, yektam benim :) üşenmemiş bir de araştırma yapmışsın, bu sayede bilgilenmiş olduk :) radyasyonu önleyip önlememeleri bir yana, kaktüslerin gerçekten çok şirin :) öyle bir faydaları olmasa bile onlara sahip olmak da çok güzel :)

  YanıtlaSil
 4. ufak bir not düşmek isterim kaktüslerinin üzerindeki çiçekler erçek değil. onları kesip kaktüsü rahatlatırsan daha iyi hissedecektir. bunu daha önce ben de bimiyordum ama canım asortik krep'im söylediğinde farkettim. sonrasında azcık da olsa büyüdü o minnacık kaktüs.

  o üzerindeki çiçekler dikkat çeksin, daha fazla satılsın diye geliştirilmiş bir pazarlama tekniği :(

  YanıtlaSil