26 Ocak 2011 Çarşamba

Dört güzeller Toprak, Su, Hava, Ateşİskender pala'nın 4, kitabı ile sizlerle birlikteyim yine :) kitabın ismi gerçi fikir vermiştir  sizlere ama ben yinede her bir elementle ilgili kısa kısa bölümler yazacağım.

TOPRAK: deveye sormuşlar, ' Yokuşu mu seversin, yoksa inişi mi diye.'düze kıran mı girdî' diye karşılık vermiş. Toprak düz olunca birden bire çoğalıverir. Mecnun'un gezindiği iklimlerde çöldür o; bereket ve bolluğun adı olunca ova deriz.Düzlükleri yükseklerde görürsek iklim değişir, ağustos sıcağında serinlik çağrışımı yapar.

SU: Dilbilimcilerden birine 'bize suyu tanımla' dediklerinde birkaç gün mühlet istemiş. Kitaplar karıştırmış, araştırmalar okumuş, geceler boyunca bin bir  tanım yapmış. sonra bozup yeniden tanımlamış ve bir sabah, küçük bir deri parçasının üzerine şunu yazdıktan sonra kimseciklere görünmeden o şehri terk edip gitmiş.
''Su sudur kardeşim''

HAVA: Allah insanlara ömür verirken görece takvim yıllarını, ayları, gün veya saatleri değil de nefes hesabını esas alırmış. Ömrümüz, sözgelimi 999 milyar 999 milyon 999 bin nefes olsun. Biz son 999 nefesimizi aldığımızda zamanın dışına bir yerlere çıkarız. Sahne gerisi değildir burası, kulis de değildir. Seyirciler arasını da hesaba katmayın. Şöyle daha dışarılarda bir yer. Topraktan, sudan ateşten ziyade havaya  yakın, belki onun içinde, yanında, kıyısında bir yer..

ATEŞ: Toprak, hava ve suyu varsaymadan ateşi anlamamız mümkün değil. Çünkü ateş bu üçünden oluşur. İçinde diğer öğelerden izler  taşır. içinde diğer öğelerden izler taşır. Belki de bu yüzden her maddeyi değiştirip dönüştürür. Odunu, demiri, madenleri, bitkileri... Dahası, havayı, suyu, toprağı. Hatta yetinmez. insanı da değiştirir.    

Arkadaşlar bu kitabı almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Gerçekten bilgi sahibi olabilceğiniz bir kitap.  


5 yorum:

 1. Doğum,yaşam, ileri gelen, son.
  eşleşir mi dersin Dürr-i yekta ? Neler ile eşleştirilebilir dersin ?
  Daha ne güzeller var oysa..
  bir toprak daha..

  YanıtlaSil
 2. İskender Pala'nın birkaç kitabını okudum ama bu kitabı henüz okumadım..en kısa zamanda okumak isterim..
  Ahmed Hulusi okuyor musunuz?
  reklamını görünce merak ettim.ben sıkı bir okuyucusuyum kendisinin.çok istifade ettim kitaplarından..

  izlemedeyim,benim bloguma da beklerim:
  http://yaramazkedck.blogspot.com/2011/01/kardelenin-dunyasindan-hediyeler-var.html

  YanıtlaSil
 3. selamlar ahmet hulusinin bir kaç kitabını okudum arada hala konularına bakarım cuma sohbetleri adlı kitabını çok beğenerek okumuştum.Umarım fiir paylaşımlarında bulunabiliriz sizinle bloğunuzu takibe aldım :)

  YanıtlaSil
 4. iskender pala ne eserler döktürüyor, ondaki enerjiye hayran olmamak elde değil, tamamdır, bunu da okuma listeme aldım, nazan bekiroğlu yusuf ile züleyha'dan sonra da bunu okuyacağım arkadaşım, sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 5. maya'nın cicileri içi gerçekten çok dolu bir kitap pişman olmayacaksın okumaktanx yusuf ile züleyhada doğru tercih ayrıca onlarıda yayınlayacağım iskender palayı bitirirsem pala'dan yayınlamadığım son iki üç kitap kaldı sanırsam

  YanıtlaSil