28 Ocak 2011 Cuma

Cuma günü üzerine


Bugünün cuma olması üzerine bende sizlere cuma gününün önemini kısaca anlatmak istedim.Öncelikle bir çok kişinin cuma günü'nün tarihini bilmediğini düşünerek  ondan bahsedeceğim.Dilimiz sürçerse affola diyerek sözüme başlıyorum.

“Cuma” kelime olarak toplamak, bir araya getirmek mânasına gelen “cem” kökünden gelir. Cahiliye devrinde haftanın altıncı gününde cum’a değil “ARÛBE” denilirdi. Bu gün, İslam’dan sonra Cuma ismini almıştır.
Bu ismin veriliş sebebiyle ilgili muhtelif görüşler var;
Ensar dedi ki;
-“Yahudilerin bir günü var, her yedi günde bir kere toplanırlar. Hiristiyanlar da böyle. Gelin bizde bir gün tesbit edelim, o gün toplanalım. Allah’ı zikredip ibadet yapalım, şükr edelim.’Arube gününü bu toplanma günü yaptılar. Es’ad ibnu Zürâre’de o gün toplandılar. “Ey İman edenler, Cuma günü ezan okunduğu vakit Allah’ın zikrine koşun” Cuma suresi Ayet 9 Bu rivayet, o sahâbelerin içtihadla o günü seçtiklerini ve isminin böylece Cuma olduğunu ifade eder.”

Peygamber efendimiz, Medineye giderken yol esnasında sol tarafa yönelerek Salim bin Avfoğulları yurduna vardı   Ranuna mevkii ne geldiklerinde cuma namazı vakti girdi. efendimiz ranuna vadisinin ortasındaki cuma mescidinin yerine indi ve burda cuma namazı kıldı. Medinede kılınan ilk cuma namazı da bu şekilde olmuştur.

Cuma Vakti;

Kimi yerde cuma'nın vakti Perşembe günü saat 7 den başlayıp cuma günü akşam 7'e kadar sürdüğü belirtilmiştir. Perşembeyi cumaya bağlayan gece de ibadet etmek bana ayrı bir huzur verir.Ayrıca cuma gününde 5 özellik vardır;

1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı.
2- O gün yeryüzüne indirildi.
3- O gün vefat etti.
 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir.
5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.) [Buhari, İ. Ahmed]

Başka bir hadiste cuma gün'nün önemi şu şekilde aktarılmıştır;  
(Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

Ayrıca yine hadislerde bildirildiği üzere bugün cuma saati içerisinde duaların kabul olduğu red olunmadığı bir saat vardır ki kim o saatte dua ederse Allah c.c izni ile duası kabul olur diyor islam alimleri. Kimisi o saat için hocanın hutbede bulunduğu saat derler ama bu bir varsayımdır doğrusunu Allah c.c bilir.
 Yine Cuma günü salavat getirmenin önemide büyüktür. Bugün bol bol peygamber efendimize salavat getirelim inşallah.

Herkeze Hayırlı ve Mübarek Cumalar diliyorum. İnşallah bugün dualarınız kabul cuma"nız mübarek olsun arkadaşlar.

7 yorum:

 1. İş gününün son günü olmasından dolayı benim için Cuma'ların hepsi çok güzel..ama hayırlı olması hepsinden daha önemli..:)

  YanıtlaSil
 2. balgözlükız; süpersin aynen katılıyorum :))

  YanıtlaSil
 3. Cumamız mübarek ve hayırlara vesile olur inşallah, bu güzel ve anlamlı bilgiler için de ayrıca teşekkür ederim canım arkadaşım :) (canım arkadaşım diyorum çünkü birden kendimi çok yakın hissettim sana :)

  YanıtlaSil
 4. Hayırlı cumalar
  Güzel paylaşımın için çok teşekkürler.

  ...Püf noktalarını yorumlar kısmında paylaştım


  sevgiler

  YanıtlaSil
 5. hepimizin cuması hayırlara vesile olsun ve hayırla geçsin..

  YanıtlaSil
 6. mayanın cicileri; böyle hissetmene sevindim kafa yapılarımız uyuşuyor seninle sanki e birde aynı şehirdeyiz o kadar yakınlığmıız olsun artık canım :)

  tadınadoyamadım; hemen bakıyorum çok tşk ederim :)

  nilerk; amin ecmain

  YanıtlaSil